Türkiye’yi enerji koridoru haline dönüştürecek ve boğaz tanker trafiğini rahatlatacak olan Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı’nda (TAPCO-Trans Anadolu Projesi) Rus şirket Transneft’in Ankara’nın tutumundan memnun olmadığını açıklamasının ardından, Rusya Başbakanı Vladimir Putin son noktayı koydu.

Vladimir Putin, “Başbakan Tayyip Erdoğan’a söz verdik. Boru hattının inşa edileceğine eminim” diyerek, Rusya’nın projede yer almaya devam edeceğini yineledi.

Türkiye’den Çalık Holding ile İtalya’dan ENI, Rusya’nın kamu şirketleri Transneft ve Rosneft ortaklığındaki Samsun-Ceyhan Petrol Boru hattı projesinde Transneft Başkanı Nikolay Tokarev’in Türkiye ile yürütülen görüşmelerden memnun kalmadıklarını açıklaması üzerine taraflar arasındaki müzakerelerin sil baştan yapılması gündeme gelmişti.

Nikolay Tokarev, Türkiye’nin projede üstünlük sağlamaya çalıştığını savunarak, “Bize ekonomik açıdan kabul edilmesi olanaksız ve de sıkı bir çerçeveye yerleştiren hükümetlerarası bir anlaşmaya imza koymayı öneriyor. Sunulan koşulları asla kabul etmeyeceğiz. Gerçeklerden hareket ederek sorunu çözmeliyiz. Ya da bu saçmalığa bir son vermeliyiz” demişti.

Bu açıklamaların ardından, Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı’nda çıkan pürüzleri çözmek için devreye Vladimir Putin girdi. Putin, Rusya’da 7 yıldır her sonbaharda düzenlenen ‘Valday Grubu’ toplantısındaki konuşmasında, Türkiye’ye de değindi.

İNŞA EDİLECEĞİNDEN EMİNİM
Hürriyet'in haberine göre, Samsun-Ceyhan’ı ekonomik açıdan mantıklı ve kârlı bir proje olarak nitelendiren Putin, “Üstelik Erdoğan’a bu konuda verilmiş sözümüz var. Rus şirketleri önceden planlandığı gibi boru hattının çalışır hale gelmesi için tüm safhalara katılmaya ve destek vermeye devam edecek. Şu anda Rusya yönetimi, inşa edileceğine emin olduğu bu hattı dolduracak kaynak ve bu petrolü tüketecek müşteri bağlantıları üzerinde çalışıyor” dedi. Putin, Kazak petrolünün Samsun-Ceyhan üzerinden Akdeniz’e indirilmesi görüşmelerinin de devam ettiğini kaydetti.

NABUCCO HAYAL ÜRÜNÜ
Orta Asya ve Hazar enerji kaynaklarının Avrupa’ya ulaştırılmasını öngören Nabucco projesinin hayalden öte olmadığını savunan Vladimir Putin, “Nabucco’nun temel sorunu hammadde tedariki konusunda garantisinin olmaması. Sistemi dolduracak doğalgaz kaynağı yok. Rusya’nın Nabucco’ya doğalgaz vermesi gündemde değil. İran doğalgaz kaynakları bu hat için düşünülmüyor. Azerbaycan’ın doğalgaz kaynakları da az. Bir de Azerbaycan, Rusya ile de doğalgaz alım anlaşması imzaladı” dedi.

MAVİ AKIM-2 YENİDEN GÜNDEME GELEBİLİR
Avrupa’ya doğal gaz taşıyacak Güney Akım boru hattının da Kuzey Akım kadar süratli inşa edileceğine emin olduğunu ifade eden Rusya Başbakanı Vladimir Putin, şunları söyledi: “Gerekli tüm altyapı ve ikili anlaşmalar yapıldı. Yakında Güney Avrupa bu hattan gaz almaya başlayacak. Rusya ile Türkiye arasında ikinci Mavi Akım boru hattı çekilmesi konusuna gelince, Türk dostlarımız pazar araştırması çalışmalarını sürdürüyor. Kıbrıs ve İsrail’in yakın gelecekte bizden gaz almak istemedikleri sinyalleri alınıyor. Türkiye üzerinden ek hattan akıtılacak doğalgaza müşteri bulabilirsek, Mavi Akım-2 yeniden gündeme gelebilir.”