Rafineri lisansını aldı, 5 milyar dolar yatıracak

Socar&Turcas, Petkim arazisinde inşa edeceği petrokimya rafinerisi lisansını aldı.

Haberler 23.07.2010 - 16:59

Socar & Turcas, Petkim arazisinde inşa edeceği petrokimya rafinerisi için gerekli lisansı Ankara'da düzenlenen törenle aldı.

Törende konuşan Socar&Turcas CEO'su Kenan Yavuz, rafineriden 2014 Aralık ayında ilk ürünü almayı hedeflediklerini açıkladı. Petkim yarımadasına proje kapsamında 5 milyar dolar yatırım yapacaklarını ifade eden Yavuz, "Aliağa'da yapacağımız rafineride 2015 yılına kadar 10,000 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Yavuz, 2018-2023 döneminde de sürekli eleman sayısını 10,000'e çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Rafinerinin sadece hammadde kaynağı sağlamakla kalmayıp, bölgede önemli bir sinerji de yaratacağını ifade eden Yavuz, "Rafinerinin Petkim faaliyetlerinde yaklaşık 100 milyon dolar maliyet avantajı sağlayacak" diye konuştu. Petkim'in her yıl yatırımlara 50-100 milyon dolar yatırım yaptığını da hatırlatan Yavuz, "Bu yıl da yaklaşık 70 milyon dolar yatırım yapılmış olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, Socar&Turcas'a verilen lisansla birlikte Türkiye'de lisanslandırılan rafineri sayısının ikisi yatırım aşamasında olmak üzere 6'ya ulaştığını belirtti.

Köktaş "Artık serbest fiyat ve serbest ithalat koşullarında sadece bayi ya da dağıtıcı düzeyinde değil rafinaj sektörü özelinde de rekabetin oluştuğu ve bu kapsamda çok büyük yeni yatırımların yapıldığı bir dönemden geçmekteyiz" dedi.

Köktaş, inşa edilecek rafinerinin Petkim'e hammadde güvenliği sağlayacağını ve Türkiye kimya sanayini geleceğe taşıyacak en önemli yatırım projelerinden biri olacağını belirterek, "Bu rafineride petrokimya hammaddelerinin yanı sıra, bugün ülkemizin ithalat yoluyla karşıladığı dizel ve jet yakıtı üretilecektir" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...