Roach: Yeni kriz gelişen ülkelerden çıkacak

"Fed'in politikası finansal kaosa yol açacak" diyen Morgan Stanley Asya Eski İcra Kurulu Başkanı Stephen Roach, yeni krizin gelişen ülkelerden kaynaklanacağını söyledi.

26.06.2014 - 14:48

Roach: Yeni kriz gelişen ülkelerden çıkacak

Morgan Stanley bankasının eski yöneticilerinden Stephen Roach, bir sonraki krizin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir dizi gelişen ülkeden çıkabileceğini söyledi.

CNBC'ye özel bir röportaj veren Roach, şöyle konuştu:

"Fed'in çılgınca yürüttüğü parasal genişleme politikası artık mali istikrarı görmezden geldiği bir aşamaya ulaştı. 4.3 trilyon dolarlık bilançosuyla Fed çıkış stratejisinde bile varlık ve kredi piyasaları için tehlikeli bir yol izliyor.

Fed mali kaosa zemin hazırlıyor. Kendimizi bir sonraki krize hazırlamalıyız. Bu kriz nereden gelir, tam olarak bilmek zor. Ama cari açığı yüksek olan gelişen ülkeler, yani Hindistan, Endonezya, Brezilya, Güney Afrika ve Türkiye, bir sonraki krizin çıkış noktası olabilir.”

'AVRUPA İNCE ÇİZGİDE YÜRÜYOR'
Yale Üniversitesi Profesörü Roach'a göre, Avrupa Merkez Bankası ise ince bir çizgide yürüyor.

Roach, "Avrupa Merkez Bankası, Fed veya Japonya Merkez Bankası gibi değil. Her adımı iki kere düşünerek atıyor. Ancak ince bir çizgide yürüyor. Çünkü ısırmadan havlamaya devam ederse piyasalar bunun hesabını sorabilir. Dolayısıyla Avrupa Merkez Bankası ya sözlerinin arkasında durmalı, ya da susmalı” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...