Rus Altimo, Turkcell hissesi satıyor

Rus Alfa şirketler grubunda yer alan Altimo şirketinin Turkcell'deki hisselerinin bir bölümünü satacağı bildirildi.

Anadolu Ajansı 17.03.2009 - 12:39

Rus Altimo, Turkcell hissesi satıyor

Rus Alfa şirketler grubunda yer alan Altimo şirketi Turkcell'deki hisselerinin bir bölümünü satma kararı aldı.

Rusya'nın günlük ekonomi gazetelerinden Vedomosti'de yayımlanan haberde, Altimo Başkan Yardımcısı Kirill Babayev'in Çukurova Telekom Holding'den satın alınan Turkcell'in yüzde 6.6'lık hissenin yüzde 1.7'lik bölümü için alıcı bulunduğunu açıkladığı kaydedildi.

Altimo'nun Turkcell'in sadece yüzde 4,9'luk hissesini elinde bulunduracağını ve alıcının adını açıklamayan Babayev, satış fiyatının Turcell'in piyasa değerine eşit değerde olacağını söyledi.

Haberde, Turkcell'in yüzde 1.7'lik hissesinin New York borsasında önceki gün değerinin 169 milyon dolar olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Alfa 2005 yılının sonunda Turkcell'in yüzde 51'lik hissesini elinde tutan Çukurova Telekom Holding'in yüzde 49'luk hissesi için 1,59 milyar dolar ödemişti. Bu, Rus şirketlerinin dış telekomünikasyon pazarına ilk çıkışıydı. Altimo'nun Turkcell'de hisse oranının düşürülmesi talebi New York Güney Mahkemesi'nden geldi.

Amerikalı hakim Gerard Lynch gzen yıl kasım ayında, Altimo'nun ya 90 gün içinde (20 Şubat 2008;e kadar) mahkemenin kararını yerine getirerek Turkcell'deki hissesini yüzde 57e düşürmesini ya da Ukrayna'nın Kievstar şirketindeki yüzde 43,5'lik hissesini satması kararı vermişti. New York mahkemesi 11 Mart'tan itibaren Altimo'ya günlük 100 bin dolar ceza kesti ve mahkeme kararı yerine getirilmemesi halinde 12 Nisan'dan itibaren söz konusu cezanın ikiye katlanacağını açıklamıştı."

ALTİMO NEDEN TURKCELL HİSSESİ SATMALI?
    Norveçli mobil telefon operatörü Telenor, Kasım'da yaptığı açıklamada New York'taki  bir mahkemenin verdiği karara göre Alfa Group'un Ukrayna telekom şirketi Kyivstar'daki azınlık  hissesini elden çıkarmak zorunda kalmak istemiyorsa, Turkcell'deki hisselerini veya Ukranian High  Technoloiges adlı şirketteki hisselerini yüzde 5'in altına indirmek zorunda olduğunu belirtti.

    Telenor, Alfa Group ile arasında süren hukuk mücadelesinde, bir ABD mahkemesinin Alfa  Group'u hakkında verilen hükümlere uymamakla suçladığını açıklamıştı.

    Telenor ve Alfa Group, iki şirketin de paylarının bulunduğu Kyivstar ve Rus telekom operatörü  Vimpelcom <VIP.N> nedeniyle uzun süredir mahkemelerde mücadele ediyor.

    Telenor daha önceleri defalarca yaptığı açıklamada, Altimo ve bağlantılı başka şirketlerinin,  ABD'deki mahkemeden daha önce çıkan tahkim hükmüne uymadıklarını açıklamıştı. Bu durumda ya  Alfa'nın Storm adlı birimi Kyivstar hisseleri belli bir süre içinde satılacak ya da Alfa grubu diğer  operatörlerdeki hisselerini azaltacaktı.

    Altimo Cuma günkü açıklamasında, New York Federal Mahkemesi'nin, dünya genelindeki tüm  varlıklarına haciz gelmesine sebep olabilecek bir karar verdiğini, mahkemenin Telenor'un iddialarını  kabul ediyor gibi göründüğü ve buna göre Altimo'nun yıllık 12 milyar doları aşan bir para cezası ile  karşı karşıya kalabileceği belirtildi.

    Mahkeme kararına göre Altimo, kendisiyle hiçbir şekilde bağlantısı olmadığını belirttiği EC  Venture'un, Kyivstar'daki Altimo hisseleriyle ilgili olarak aldırdığı ihtiyati tedbir kararını kaldırtmak  zorunda bulunuyor. 

    Rus Alfa Grubu'nun bünyesinde yer alan Altimo'nun Rusya, Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler  Topluluğu ülkelerinde yaklaşık 30 milyar dolarlık telekom yatırımı bulunuyor.

    Altimo Turkcell'deki yatırımının yanı sıra Rusya'nın önde gelen mobil operatörlerinden  Vimpelcom ve Megafon'un sırasıyla yüzde 42.4 ve yüzde 25.1'ini, Kyivstar'ın yüzde 43.5'ini, Rusya  ve Ukrayna'nın telekom operatörü Golden Telekom'un yüzde 30'unu ve Kırgızistan merkezli mobil  tedarikçi Sky Mobile'ın yüzde 100'ünü elinde bulunduruyor.

    Turkcell İletişim'in yüzde 51'ini elinde bulunduran Turkcell Holding'in ortaklarından Çukurova  grubu 2005'te Alfa ile yaptığı bir anlaşma ile toplam 3.3 milyar dolarlık bir finansman temin  etmişti. Bu finansmanın 1.7 milyar dolarını TMSF'ye Pamukbank'tan kaynaklanan borçlarını  kapatmakta kullanan Çukurova, 1.6 milyar dolarlık kaynak karşılığında da o zaman Yapı Kredi'de
bulunan yüzde 13.2 hisseyi alıp, daha sonradan Alfa'nın Altimo birimine devretmişti.

ORTAKLIK YAPISI
    Turkcell Holding'in yüzde 52.91'ine Çukurova Telecom Holding, yüzde 47.09'una da  TeliaSonera  sahip bulunuyor. Çukurova Telecom Holding'in yüzde 51'ine Çukurova  Finance International ve yüzde 49'una da Alfa Telecom Turkey şirketleri sahip bulunuyor.

    Turkcell İletişim'de Altimo'nun yüzde 13.2'lik payının yanı sıra doğrudan ve dolaylı olarak  TeliaSonera'nın yüzde 37, Çukurova'nın yüzde 13.5, MV Holding yüzde 2.3 paya sahip bulunuyor.  Şirketin yüzde 34'ü halka açık bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...