NTV

Rusya: 2018'de 50 bin ton domates alırız

ntv.com.tr,Anadolu Ajansı,DHA

Ekonomi

Rusya Başbakan Yardımcısı Dvorkovich, 2018 yılında Türkiye'den 50 bin ton domates alabileceklerini açıkladı.

Son dakika haberi!

Rusya'dan domates ihracatı için yeşil ışık geldi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Rusya Tarım Bakanlığı'nın yılda en fazla 50 bin ton Türk domatesi alınmasına izin verebileceğini açıkladı.

Dvorkoviç, Türkiye’den domates ithalatına yönelik teklifin Rusya Tarım Bakanlığı tarafından kendilerine iletildiğini söyledi.

Teklifin, yıllık 50 bin tona kadar domates ithalatını kapsadığını belirten Dvorkoviç, "İthalat, domatesin Rusya’daki yetiştirme sezonu haricini kapsıyor. Teklifte, ithalatın bu yılın sonundan itibaren, önümüzdeki yılın başına kadarlık dönemden bahsediliyor." dedi.

Dvorkoviç ilgili kararın 2018 yılının başında alınacağını belirtti.

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev de Rus devlet kanalı Rossiya 24’e verdiği mülakatta, Rus piyasasının Türk domatesine açılacağını ancak ithalat hacminin bu üründe düşük olacağını söyledi.

2015'TEN BERİ ALMIYOR

Rusya, Türkiye'nin bir Rus savaş uçağını Kasım 2015'te Suriye sınırında düşürmesinin ardından Türkiye'ye birçok ekonomik yaptırım uygulamıştı. Bu yaptırımlar arasında domates ticaretinin yasakları da yer alıyordu.

Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrasında iki ülke anlaşmazlıklar zamanla ortadan kalksa da domates ticareti yasağı konusunda net bir sonuç alınamadı.

DOMATESİN YÜZDE 65'İ RUSYA'YA GİDİYORDU

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) verilerine göre Rusya ile yaşanan kriz öncesine gelen 2015 yılında Türkiye'nin ihraç ettiği domatesin yüzde 65'i Rusya'ya gönderiliyordu. Kriz öncesi domates ihracatı 420 milyon dolar civarındaydı. Türkiye'nin Rus pazarından yıllık kaybı yaklaşık 250 milyon dolar olarak hesaplanıyor.

ETİKETLER