'Rusya'dan misilleme gelebilir'

Uzmanlar, Ukrayna gerilimi nedeniyle Batı'nın büyük çaplı yaptırımlarına maruz kalan Rusya'dan ülkede faaliyet gösteren ABD'li ve Avrupalı şirketlere misilleme gelebileceğine dikkat çekti.

26.04.2014 - 13:39

'Rusya'dan misilleme gelebilir'

Ukrayna ile girdiği gerilim nedeniyle Batı ülkelerinin yaptırımlarına maruz kalan Rusya, karşı atağa geçmeye hazırlanıyor.

CNBC kanalına konuşan Cato Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Direktörü Justin Logan, "Hiç şüphe yok ki Rusya karşı atağa geçecektir. Rusya'ya yatırım yapan şirketler ülkeden çıkma konusunda zor zamanlar yaşayabilir" dedi.

YABANCILAR ENERJİDE

Rusya'daki yabancı yatırımlarının büyük bir kısmı enerji sektöründen geliyor. BP, Shell ve Exxon gibi dev şirketlerin ülkede önemli yatırımları bulunuyor.

Shell doğalgaz çıkarma çalışmalarında Rusya devletinin enerji şirketi Gazprom ile ortak çalışmalar yapıyor. Exxon Mobil'inse diğer bir Rus enerji devi Rosneft ile milyarlarca dolarlık petrol üretimi ortaklığı var. İngiliz BP şirketi de Rosneft'in yüzde 20 hissesini elinde bulunduruyor.

EN BÜYÜK YATIRIM BP'NİN

Danışmanlık şirketi Oppeinheimer'ın Kıdemli Enerji Analisti Fadel Gheit, "Shell ve Exxon'un Rusya'da fiziki varlıkları var. Ama en büyük yatırım BP'nin" dedi. Spiro Sovereign Strategy adlı araştırma şirketinin İdari Direktörü Nicholas Spiro, Moskova ile Batı arasında çıkacak bir mali savaştan en büyük yarayı BP'nin alabileceğini ancak şirketin daha önceki deneyimlerinden dolayı Batılı şirketler arasında bu savaşa en hazır olanın yine İngiliz enerji devi olacağını söyledi. Spiro, "BP, Rusya'da daha önce de zor günler yaşadı. Bu yüzden en hazırlıksı BP" dedi. BP şirketinin konuyla ilgili olarak CNBC'ye yanıt vermek istemediği belirtildi.

ALMANLARIN DA YATIRIMLARI VAR

Spiro, Rusya'da Alman enerji devleri BASF, RWE ile Siemens'in de büyük yatırımları olduğuna dikkat çekti.

NASIL KARŞILIK VERECEK?

Uzmanlar, Rusya'nın bu büyük şirketlerin alacakları ödemelerde ek ücretlendirmeler getirerek yaptırımlara karşılık verebileceğine işaret etti. Rus parlamentosu geçen hafta Visa ve Mastercard üzerinden yapılan uluslararası ödemelere "güvenlik ücreti" adıyla ek bir ödeme zorunluluğu getirdi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...