Ruslar, Türk Akımı'nda ''normalleşmeyi'' bekliyor

Rus Gazprom şirketinin yetkilisi Oleg Aksyutin, Türk Akımı'nda bir takvimin belirlenmesi için Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin normalleşmesini beklediklerini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.03.2016 - 11:25 | Son Güncelleme : 18.03.2016 - 11:26

Ruslar, Türk Akımı'nda ''normalleşmeyi'' bekliyor

Rus enerji devi Gazprom, Türk Akımı projesi için beklemeye geçti.

Rus haber ajansı RIA Novosti’de yer alan habere göre, Gazprom Yönetim Kurulu Üyesi Oleg Aksyutin Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesine ilişkin, "Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin normalleşmesini bekliyoruz. İlişkilerin normalleşmesi sonrasında iki ülke arasında hükümetler arası anlaşmanın imzalanmasıyla süreç netleşecektir” ifadesini kullandı.

Projenin, Gazprom’un Avrupa piyasasındaki konumunu güçlendireceğine işaret eden Aksyutin, “Bu projeyle doğalgaz taşıma risklerini bertaraf ederek Rus gazına olan güveni artırabiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Rus enerji şirketi Gazprom’un, Türkiye’ye sattığı doğalgazda daha önce anlaşmaya varılan yüzde 10,25’lik indirimi sözleşmeye yansıtmaması nedeniyle Türk Akımı Projesi'nde ilerleme kaydedilememiş, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından da iki ülke yetkilileri projedeki görüşmelerin durdurulduğuna dair açıklamalarda bulunmuştu.

Sayfa Yükleniyor...