Türk Akımı'nda "devam" kararı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin Rusya ile Türk akımı konusunda yapılan görüşmelerinde projenin devam etmesine yönelik karar alındığını ifade etti.

ntv.com.tr 26.07.2016 - 17:08

Türk Akımı'nda "devam" kararı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'den Türk akımı konusunda açıklama geldi. Zeybekci, "Türk Akımı" projesinin devam etmesine yönelik siyasi bir karar alındığını ifade etti.

Öncesinde Rusya'dan gelen açıklamada Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Yury Sentyurin, Türk yetkilerle Türk akımı projesini görüştüklerini henüz alınan kesin bir karar olmadığını söylemişti.

Öte yandan Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich ve Türk mevkidaşı Mehmet Şimşek bugün görüşerek kasım ayında Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrası ticari ve ekonomik alanda iki ülkenin kötüleşen ilişkilerinin düzeltilmesini istediklerini belirtmişlerdi.

Rus doğalgaz firması Gazprom ise son açıklamasında ''Türk Akımı'' görüşmelerine hala açık olduklarını ifade etmişti.

"GIDA AMBARGOSUNUN KALDIRILMASI DA GÖRÜŞÜLÜYOR"

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich, kasım ayında bir savaş uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye menşei ziraat ve gıda ürünlerine getirilen ithalat yasağının kaldırılması görüşüldüğünü ifade etti. Dvorkovich iki ülke arasındaki charter uçuşların tekrar başlatılmasının "biraz zaman" alacağını, aynı zamanda bugün Türk Akımı boru hattı projesi ile ilgili çalışmaların tekrar başlatılması için iki ülkenin bugün değerlendirme yapacağını belirtti.

Sayfa Yükleniyor...