Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Chief Executive Officer (CEO) Zafer Kurtul
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Chief Executive Officer (CEO) Zafer Kurtul

Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul görevinden istifa etti. Kurtul'un yerine Mehmet Göçmen'in atanmasına karar verildi.

19 Temmuz 2010 tarihinden bu yana Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Chief Executive Officer (CEO) olarak görev yapan Zafer Kurtul, 30 Mart 2017 tarihi itibarıyla görevlerinden ayrılma kararı aldı.

Sabancı Holding CEO’luk görevine halen Sabancı Holding Enerji Grup aşkanı olarak görev yapmakta olan Mehmet Göçmen atandı.

"ATAMA, HOLDİNGİ FARKLILAŞTIRAN KURUMSAL YÖNETİM KÜLTÜRÜMÜZÜN SÜREKLİLİĞİNİN BİR SONUCU"

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, konuya ilişkin değerlendirmesinde, şunları kaydetti:

"Topluluğumuza 1998 yılında Akbank Genel Müdür Yardımcısı sonra Akbank Genel Müdürlük görevini üstlenen, 2010 yılından bugüne kadar da Sabancı Holding CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak başarılarımıza büyük katkı yapan Zafer Kurtul’a teşekkür ediyor ve başarılar diliyoruz.

Topluluğumuzda çeşitli kademelerde 14 yıldır üst düzey sorumluluklar üstlenen ve son olarak stratejik yatırımlarımızın kümelendiği enerji sektöründeki faaliyetlerimizi başarıyla yöneten Mehmet Göçmen, 30 Mart 2017 itibariyle bayrağı devralıyor. Bu atama, Sabancı Holding’i farklılaştıran kurumsal yönetim kültürümüzün sürekliliğinin bir sonucudur. Bu çerçevede CEO olarak atanan Sayın Mehmet Göçmen’in, Türkiye’nin Sabancı’sını daha yüksek hedeflere taşıyacağına ve tüm paydaşlarımıza daha fazla değer yaratmaya liderlik edeceğine inanıyoruz. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyoruz."

Sabancı Holding CEO'luğuna atanan Mehmet Göçmen
Sabancı Holding CEO'luğuna atanan Mehmet Göçmen

MEHMET GÖÇMEN KİMDİR?

Sabancı Holding CEO'luğuna atanan Mehmet Göçmen, Galatasaray Lisesi ve 1981 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 1983 yılında Syracuse Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

1983-1995 döneminde Çelik Halat ve Tel Sanayi'de, 1996-2003 yılları arasında Lafarge'da çeşitli üst düzey görevlerde bulunan ve 2003'te Akçansa'ya Genel Müdür olarak atanan Göçmen, 1 Ağustos 2008'den bugüne Sabancı Holding'de İnsan Kaynakları Grup Başkanlığı, Çimento Grup Başkanlığı ve Enerji Grup Başkanlığı görevlerinde bulundu.