Sabancı yabancı ortak arayışında

Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, enerji yönetimi ve imalat faaliyetleri konusunda uluslararası ortaklıklar düşündüklerini belirtti.

sabancı.jpg

Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, bankacılık faaliyetlerinin holdingdeki ağırlığını azaltmak için enerji yönetimi ve imalat operasyonlarını güçlendirmeye yönelik uluslararası ortaklıklar düşündükler söyledi.

Japon Nikkei gazetesine konuşan Kurtul, bu kapsamda Japon şirketlerle otomobil parçaları ve lityum-ion piller konusunda işbirliği imkanlarını inceleyebileceklerini belirtti.

Nikkei'nin internet sitesinde bugün yayımlanan haberde Kurtul, Japon enerji yönetimi teknolojilerine yönelik ilgilerine de vurgu yaptı.

Kurtul Güneydoğu Asya'da ise, Tayland ve Endonezya fabrikalarında otomobil lastiği materyallerinin arzını artırmayı istediklerini ifade etti.

Bankacılık operasyonlarının holdingin toplam varlıklarının yüzde 45'ini oluşturduğu belirtilen haberde, Sabancı'nın enerji ve sanayinin payını yüzde 40-45 seviyesine çıkarmayı hedeflediği belirtildi.

Kurtul daha önce holdingin önümüzdeki dönem hedefleri ile yaptığı açıklamalarda, sektörel çeşitlilik istediklerini ve banka dışı alanlarda büyümeyi hızlandırmak için çalışacaklarını söylemişti. Kurtul, yüksek-teknoloji alanında yatırım imkanlarını inceleyebileceklerini de ifade etmişti.

Sayfa Yükleniyor...