Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 4. Uluslararası İstanbul Altın Zirvesi'nde konuştu ve ABD Merkez Bankası Fed'den gelen açıklamaların ardından sarsılan küresel piyasaları değerlendirdi.

Babacan, dün Fed'in yaptığı açıklamalardan sonra, bugün piyasalara bakıldığında, bu açıklamaların sadece Türkiye'yi değil bütün dünyayı etkilediğinin görülebileceğini dile getirerek, dışa açık bir ekonomi olarak dünyanın etkilendiği bir durumdan Türkiye'nin etkilenmemesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Dışarıda olup bitenlerin Türkiye'ye etkisinin olabildiğince sınırlı tutulabilmesinin önemine işaret eden Babacan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kalıcı hasara yol açmamasını sağlamak önemli. Bunun için biz 2009 yılından beri çok ihtiyatlı politikalar uyguluyoruz. Bugün tedbirli ve ihtiyatlı olma zamanı. 10 yılın birikimi, güveni, istikrar dışarıdan ya da içeriden olacak gelişmelerle aşınabilir, zayıflayabilir. Hem iç kamuoyunda, içerdeki sosyal hareketlilik ile alakalı dikkatli olmamız akılcı politikalar uygulamamız lazım hem de makro ekonomi yönetiminde ihtiyatlı ve tedbirli gitmemiz lazım. Bu ihtiyatlı duruşumuz asla değişmeyecek."

DIŞARDAKİ TÜRKLER OLAYLARI FARKLI YANSITTI
Babacan, gezi olaylarını da değerlendirdi. İstanbul'da, Londra'da ya da herhangi bir yerde bulunan bazı finans kuruluşlarının içinde Türk vatandaşı olduğu halde, Türkiye'de olup biteni dışarıya farklı yansıtma çabasında olanların bulunduğunu söyleyen Babacan şunları anlattı:

"Tam olayların sıcak döneminde 4-5 tane yabancı yayın kuruluşunun da maksatlı bir şekilde olayları farklı yansıttığı dönemde, telefonu açıyor yatırımcıya 'Aç istercen CNN'i bak, Türkiye'de iç savaş çıktı' diyor. Yatırımcı açıyor CNN'i, CNN muhabiri yayında 'Şu anda İstanbul'da bulunan savaş muhabirimize bağlanıyoruz' diyor. Bunlar o kadar da tesadüf değil herhalde. İçeriden dışarıdan koordinasyon, bir miktar dirsek teması olmalı ki, dışardan bakanlar açısından Türkiye'de böyle enteresan bir senaryo, adeta bir tiyatro oluşturuldu. ABD'den canlı yayına bağlanıyorum diyor, Türkiye'de gece olmasına rağmen verilen görüntüler gündüz görüntüleri. Bunların hepsi kayıtlı. Maalesef bazen ideoloji insanları körleştirebiliyor. İdeoloji hastalığı sadece Türkiye'de değil dışarıda da var."

HABERİN DEVAMI CNBCE.COM'DA