Haziran'da takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 5,5 artış ile beklentilerin üzerinde arttı.

Sanayi üretiminde bundan önceki en yüksek artış Ocak 2014'te yüzde 7,6 olmuştu.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 6,6 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 1,4 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise Haziran'da bir önceki aya göre yüzde 2,4 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,3 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,3 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,4 azaldı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış yüzde 13,3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

EN YÜKSEK ARTIŞ ULAŞIMDA, DÜŞÜŞ DERİDE

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış yüzde 32,9 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş ise yüzde 8,5 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatında gerçekleşti. 2015 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 1,6 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,9 arttı.

CNBC-e'nin 12 ekonomistin katılımıyla yaptığı ankete göre Haziran'da takvim etkisinden arındırılmış yıllık artış beklenti ortalaması yüzde 3,1'di. Ekonomistler takvim etkisinden arındırılmamış sanayi üretiminde ise yüzde 4 oranında yıllık artış bekliyordu.