Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Kasım ayında sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,5 arttı. Sektörlere bakıldığında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 6,6 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,4 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Kasım'da bir önceki aya göre yüzde 0,9 azaldı. 2015 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,7 azaldı.

SANAYİDE EN YÜKSEK DÜŞÜŞ DAYANIKLI TÜKETİM MALI İMALATINDA

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek düşüş yüzde 6,5 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş yüzde 15 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti.

Bu düşüşü, yüzde 12,9 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı ve yüzde 10,8 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış ise yüzde 3,6 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatında gerçekleşti.

Bu artışı, yüzde 3,3 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı ve yüzde 3,2 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı takip etti. Ekim ayında sanayi üretimi aylık yüzde 0,1 artmıştı. Sanayi üretimindeki yıllık artış ise yüzde 4,6 seviyesinde olmuştu.