Sanayide çarklar yavaşladı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Ekim ayında yüzde 0,7 artış gösterdi. Sanayi üretimi Eylül'de yüzde 6,5 artmıştı.

09.12.2013 - 10:41

Sanayide çarklar yavaşladı

Türkiye'nin sanayi üretimi hız kaybetti. Ekim'de takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 0,7 artış gösterdi. Eylül ayında sanayi üretimi aynı dönemde yüzde 6,5 artmıştı.

CNBC-e anketinde yıllık artışın yüzde 3,8 olması bekleniyordu. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 3,1 azaldı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde 2013 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,7 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,5 arttı.

Bir önceki yılın aynı ayına göre ise madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 7,4 azalırken imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 3,7 arttı.

DAYANIKLI MALLARDA BÜYÜK DÜŞÜŞ
Ana Sanayi Grupları sınıflamasına göre, 2013 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 6,9 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti.

İLAÇ İMALATI GERİLEDİ
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 14,7 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti.

Bu azalışı, yüzde 14,6 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış ana metal sanayinde gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 2,7 ile ana metal sanayinde gerçekleşti.

Bu artışı, yüzde 1,2 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...