'Sıfırcı Hoca' İrlanda'nın notunu kırdı

Moody's İrlanda'nın notunu 5 kademe indirdi, Yunanistan'ı not indirimi için izlemeye aldı.

17.12.2010 - 09:43

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's, İrlanda'nın ''Aa2'' olan kredi notunu beş kademe birden düşürerek ''Baa1'' seviyesine çekti, görünümünü ise ''negatif'' olarak belirledi.

Kuruluştan yapılan açıklamada, kredi notunun düşürülmesinde İrlanda bankalarının kurtarma maliyeti, ülkedeki ekonomik görünümündeki artan belirsizlikler ve ülkenin finansal gücündeki zayıflamanın etkili olduğu belirtildi.

Açıklamada, görünümün ''negatif'' olarak belirlenmesinde, ekonomik büyümenin öngörülenden düşük kalması veya bankacılık sisteminde istikrarı sağlamanın maliyetinin tahmin edilenden yüksek olması halinde İrlanda hükümetinin finansal gücünün daha da düşeceği riskini yansıttığı vurgulandı.

Moody's, 5 Ekimde İrlanda'nın notunu olası bir indirim için izlemeye almıştı.

Uluslararası Kredi derecelendirme Kuruluşları Fitch geçen hafta İrlanda'nın notunu üç kademe indirerek ''BBB '', Standard and Poor's (S&P) ise Kasım ayı sonunda iki kademe düşürerek ''A''ya çekmişti.

YUNANİSTAN'I İZLEMEYE ALDI
Öte yandan Moody's, olası bir kredi notu indirimi için Yunanistan'ı izlemeye aldı. Moody's, ''Ba1'' olan kredi notunu izlemeye almasını gerekçe olarak, Yunanistan'ın, borçlarını sürdürülebilir bir düzeye indirebileceği konusunda artan kaygıları gösterdi.

Kuruluş, Avrupa Birliği ve IMF desteğinin, Yunanistan'ın borçlarını ödemesinde yetersiz kalabileceği ve ileriki yıllarda Avrupa Birliği'nin desteğinin azalması durumunda, kredi notunun daha da indirilebileceği uyarısında bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...