'Sıfırcı hoca' notu artırmadı, formül verdi

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin cari açığı yapısal olarak azaltması ve döviz rezervlerini artırması durumunda kredi notu artışının değerlendirilebileceğini belirtti.

'Sıfırcı hoca' notu artırmadı, formül verdi

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin dış kırılganlık yaratan cari açığı yapısal olarak düşürmesi ve döviz rezervlerini artırması halinde kredi notunu artırmayı değerlendirebileceğini açıkladı.

Moody's tarafından yayımlanan ve kredi notu değişikliği olmadığına dikkat çekilen açıklamada Türkiye ekonomisi hakkındaki güncel değerlendirme yer aldı.

Türkiye'nin not görünümünün Haziran ayında "pozitif"e çevrildiği hatırlatılarak "Türkiye'nin kredi notu görünümünün pozitif olması kamu finansmanı ve dış şoklara dayanıklılığın ülkenin mali ve makro ekonomik istikrarının artmaya devam edeceği beklentisini yansıtıyor" denildi.

Raporda ayrıca dış sermaye akışlarında ani durması ve bu durumun devam etmesi halinde kredi notu üzerinde aşağı yönlü baskı oluşabileceği ancak bu durumun olası görülmediği ifade edildi.

'EN ÖNEMLİ RİSK CARİ AÇIK'
Moody's tarafından düzenlenen konferansta konuşan Türkiye analisti Sarah Carlson da şunları söyledi: "Ödemeler dengesi riskleri bizim için en önemli aşağı yönlü risk. Türkiye'nin tasarruf oranları benzer kredi notundaki ülkelere göre daha zayıf. Cari açığın finansmanı Türkiye'yi ödemeler dengesi şoklarına karşı kırılgan hale getiriyor. Kredi notunun artması için cari açığın gelmesi gereken "sihirli bir rakam" yok."

PİYASA ARTIRIM BEKLİYORDU
Türkiye, geçen yıl Kasım ayında Fitch'in not artırımı ile yatırım yapılabilir kredi notuna ulaşmıştı. Piyasalarda Moody's'ten de benzer bir adım bekleniyordu.

BORSADA SERT DÜŞÜŞ
İMKB-100 endeksi Moody's açıklamaları ve İş Bankası Vakfı'nın, bankada hisse satacağı açıklaması ile kayıplarını artırdı ve borsa günü yüzde 4.2 düşüşle tamamladı. Endeks 3 bin 589 puan düşüşle 81 bin 165 puana kadar geriledi.

'SATIŞ BASKISINI ARTIRIYOR'
Ata Portföy Yönetim Direktörü Cem Tözge, Moody's açıklamalarının kafa karışıklığı yarattığını belirterek, "Şu anki açıklamalar herhangi artırım gelmeyecek gibi algılanmakta, bu da satış baskısını artırıyor" dedi.

'İŞ BANKASI FAKTÖRÜ'
Tözge, İş Bankası Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı'nın yüzde 1 civarı hisse satış kararının da İş Bankası hisselerinde spesifik olarak satış baskısı yaratarak endeksi aşağı çektiğini ifade etti.

İş Bankası Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı, bankadaki C grubu hisselerinin yüzde 1'ine denk gelen 45 milyon lira nominal değerindeki kısmını, uygun piyasa koşullarında İMKB'de partiler halinde satacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...