Şimşek: 4+4 zam imkanımızın çok ötesinde

Maliye Bakanı Şimşek, memur maaş zamlarının imkanların çok ötesine taştığını belirterek, tedbire bakacaklarını kaydetti.

30.05.2012 - 13:50

Şimşek: 4+4 zam imkanımızın çok ötesinde

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Stratejik Yatırım Konferansı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Memura yapılan yüzde 4+4 zamla ilgili konuşan Şimşek, "Memur maaş zamları imkanların çok ötesine taştı. Şimdi bütçe ile ilgili ne tedbir alacağız ona bakacağız" dedi.

Türkiye bütçesinin neredeyse yüzde 30'unu memurlara ve işçilere harcadıklarının altını çizen Şimşek, 2002 yılında bütçenin yüzde 18'i memurların, yani kamunun personel giderlerine harcanırken, bugün neredeyse yüzde 30'unun harcandığını söyledi.

Bakan Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Resim çok açık ve net ortada. Doğrusu ben tepkileri çok anlamsız buluyorum. Çünkü 2002 yılından bu yana ortalama bir memur maaş artışı enflasyonun kat kat üzerinde olmuştur. 2002-2011 arasında ortalama memur maaş artışı, yüzde 228 olmuştur. Son verilen artışlar ve enflasyon farkını da katarsanız yüzde 240'lar civarına ulaştı. Enflasyon bu dönemde yüzde 135'ler civarında... Dolayısıyla resim son derece açık ve net. Bütçede 75 milyonun hakkı, hukuku var. Sadece memur ve işçinin değil. Tabii ki kamu hizmetlerini memurumuz ve işçimizin eliyle yapıyoruz. Hizmetlerinden dolayı da Allah razı olsun. Ama sonuçta bu bütçede herkesin hakkı var. Bütçenin üçte biri memura gidiyor. İmkanlarımızın çok ötesine taştı. Onun için de oturup şimdi bütçeyle ilgili ne tür tedbirler alacağız, ona bakacağız''

HAVACILIKTAKİ EYLEM KABUL EDİLEMEZ
Şimşek, Hava-İş'e bağlı çalışanların iş yavaşlatmasına yönelik olarak, "Havacılıkta dün yapılan eylem kabul edilebilir değil; Türkiye'nin turizmine, havacılık sektörün ve ekonomisine darbe vuracak hiçbir girişime izin vermeyiz" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...