Şimşek: İyileşme işaretleri var ama...

Maliye Bakanı Şimşek, ''Küresel krizde iyileşme işaretleri görülse bile henüz sürdürülebilir bir toparlanmanın başlangıcından uzak görünüyoruz'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.06.2009 - 14:48

Şimşek: İyileşme işaretleri var ama...

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen ''4. Türk-Arap Forumu''nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Arap dünyasına ihracatının 2002 yılında sadece 11 milyar dolar olduğunu, 2008 sonunda bu rakamın 62 milyar dolara yükseldiğini, ihracatın hemen hemen 6 katına çıktığını bildirdi.

Aynı durumun yatırımlar için de söylenebileceğini ifade eden Şimşek, ''2002'de Arap dünyasının Türkiye'ye yaptığı yatırımlar son derece sınırlıydı. Ama son yıllarda kümülatif olarak toplam 30 milyar dolara yükselmiştir. İşin başarısı, sizi bir araya getirmekten doğuyor'' dedi.

Küresel krizin mortgage krizi olarak başladığını, krizin Türkiye gibi yükselen piyasalar açısından finansal bir krizden ziyade reel bir ekonomik kriz haline dönüştüğünü anlatan Şimşek, şunları kaydetti:

''Çünkü Türkiye'nin etkilendiği kanallar, dış talepteki çöküş, kredi piyasalarının işlemesi, bütün bunlarla gelen karamsarlıktır. Ama finansal sektör söz konusu olduğu zaman Türkiye oldukça iyi ayakta kaldı. Finansal sektöre bakıldığında burada hakim unsur bankalardır ve bankacılık sektörü kaya gibi ayakta kalmıştır. Ancak bu, Türkiye'nin krizden etkilenmesini engelleyememiştir. Ama hiç olmazsa finansal sektörün gücü, bize bu krizden çıkış için bir olanak yaratmaktadır.''

Türkiye'de bankacılık sektörünün 2001 yılından bu yana iyi düzenlendiğini, denetlendiğini ve yönetildiğini anlatan Şimşek, bankaların karlılıklarına işaret ederek, ''Öyle görünüyor ki bu yılın ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırırsak karlılık yüzde 30 artmıştır, çok daha muhafazakar politika güttükleri halde'' dedi.

Mehmet Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Küresel kriz; her ne kadar kötüleşme oranı yavaşlamış olsa bile, iyileşme işaretleri görülse bile henüz sürdürülebilir bir toparlanmanın başlangıcından uzak görünüyoruz. Bankacılık sektörünün sorunları açısından özellikle ABD ve Batı Avrupa'nın bazı bölgelerinde sorunlar devam ediyor. Çünkü bu zehirli aktifler bilançolarda varlıklarını devam ettirdikleri sürece sürdürülebilir toparlanmadan bahsetmek çok zordur.''

Sayfa Yükleniyor...