NTV

Şimşek: Merkez Bankası'nın sorumluluğu büyük

ntv.com.tr

Ekonomi

Başbakan Yardımcısı Şimşek, fiyat istikrarının büyümenin ön koşulu olduğunu belirterek, "Türkiye fiyat istikrarını sağlarsa kalıcı olarak faizler düşük düzeye iner. Enflasyonun düşük tek haneye gelmesi lazım. Merkez Bankası'nın sorumluluğu büyük" dedi.

İlişkili Haberler

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dünya Ekonomik Forumu'nun düzenlendiği Davos'ta NTV'nin sorularını yanıtladı.

Küresel ekonomideki belirsizliklerle ilgili değerlendirme yapan Şimşek, "Bu şartlarda yapılacak tek şey ekonominin şoklara karşı direncini artırmak. Bizim Türkiye'de reformlar yoluyla ekonominin temellerini daha da güçlendirmemiz lazım. Bu olmazsa olmaz. Referandum sonrasında bu konulara odaklanma fırsatımız olacak. Bunu yapacak bir irade var. İşsizlik, refah artışı gibi konularda mevcut durum devam edemez. Türkiye'nin şoklara karşı direnci kılan en önemli güçlü faktörlerden biri maliye politikasındaki güçlü duruş. Maliye politikasındaki duruşu devam ettireceğiz. Para politikasının rasyonel olması lazım. Türkiye fiyat istikrarını sağlarsa kalıcı olarak faizler düşük düzeye iner. Şirketlerimiz hem uzun dönemli finansmana erişirler, hem sermaye piyasaları gelişir, hem de kalıcı olarak finansman maliyetleri aşağı düşer. Fiyat istikrarı büyümenin olmazsa olmaz ön koşuludur. Enflasyonun düşük tek haneye gelmesi lazım. Bunun için para politikası çok kritik. Merkez Bankası'nın sorumluluğu büyük. Fiyat istikrarını önceliklendiren, makro finansal istikrarı da gözeten bir yaklaşımla para politikasının güçlendirilmesi lazım."

"DOLARIN DEĞERLENMESİ GELİŞEN ÜLKELERİN LEHİNE DEĞİL"

Trump dönemine ilişkin konuşan Şimşek şunları söyledi: "Bugüne kadarki politika çerçevesi Twitter üzerinden oldu. Henüz bir kanıya ulaşmak için erken. Eğer söylenenleri olduğu gibi kabul edeceksek korumacılık dünya ekonomisi için iyi değil. ABD'de maliye politikası gevşeyecekse bu parasal sıkılaştırmayı, güçlü doları getirir kaygıları gelişmekte olan ülkelerde var. Doların değerlenmesi gelişen ülkelerin lehine değil. Gelişmekte olan ülkeler için piyasa ekonomisi, ticaretin artmaya devam etmesi önemlidir. Bizim için önemli olan ticaret hacmi itibariyle Avrupa çok kritik. ABD'ye göre 10 kat büyüklük olarak. ABD ile ilişkilerde en önemli boyut Suriye'de terörle mücadeledir. ABD'nin PYD/YPG'yi PKK'nın uzantısı olarak görmesi çok kritiktir. FETÖ'nün orada serbest bir şekilde hala dizayn içerisinde olması kabul edilebilir bir şey değil. Bu iki konuda yeni yönetimden beklentilerimiz var. Değişik kanallardan önceki ABD yönetimine oranla Türkiye tezine yakın duracaklarına dair genel bir kanı var. Bekleyip görmek lazım."

Rusya-ABD yakınlaşmasıyla ilgili olarak Şimşek, "Bu daha çok Avrupa'yı tedirgin ediyor. Biz biraz daha rahatız" dedi.

"YATIRIMCILARA ANLATINCA RAHATLIYORLAR"

Türkiye'de piyasalardaki oynaklığın birçok yabancının dikkat çektiğini belirten Şimşek, "Her yerde ne yapacaksınız, nasıl gidiyor deniyor. Bir diğer konu anayasa değişikliği. Küresel medya bu konuda paketin içeriğinden çok bir takım ön koşullarla bunu sunuyor. Bu da yanlış bir şey. Cumhurbaşkanlığı sistemi küresel normlardan uzak bir sistem değil. Yatırımcılara anlatınca rahatlıyorlar" şeklinde konuştu. ETİKETLER