Şimşek: Yüzde 2.2'lik büyüme başarı

Maliye Bakanı Şimşek, 2012 yılında Türkiye'nin yüzde 2,2 büyümesinin başarı olduğunu belirtti.

Anadolu Ajansı 01.04.2013 - 10:47

Şimşek: Yüzde 2.2'lik büyüme başarı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2012 yılı büyüme rakamlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ''Küresel ekonomideki yavaşlamaya, en büyük ticaret ortağımız olan AB'deki krizin derinleşmesine, bölgemizde artan jeopolitik gerginliklere ve yüksek seyreden petrol fiyatlarına rağmen Türkiye'nin yüzde 2,2 büyümüş olması bir başarıdır'' ifadesini kullandı.

''Büyümedeki yavaşlamaya rağmen Türkiye'nin 2012 yılında önemli kazanımlar elde ettiğine'' işaret eden Şimşek, cari açığın bir önceki yıla göre yaklaşık 28 milyar dolar daraldığını, enflasyonun yüzde 6,2 ile son 44 yılın en düşük seviyesinde gerçekleştiğini hatırlattı.

Son bir yılda 1 milyon istihdam yarattıklarına dikkati çeken Şimşek, Türkiye'nin son 11 yılın en düşük işsizlik rakamlarını gördüğünü, kamu borç stokunun milli gelire oranının da yüzde 36'ya gerilediğini ifade etti.

'2013'TE BÜYÜME DENGELİ BİÇİMDE HIZLANACAK'
Bakan Şimşek, 2013'ün, büyümenin dengeli biçimde hızlandığı bir yıl olacağı değerlendirmesinde bulunarak, şunları kaydetti:

''Enflasyonist baskılardaki azalmaya paralel olarak para politikasındaki esneklik ile piyasalarda ve reel sektörde artan güven ortamı iç talepteki toparlanmayı olumlu yönde etkileyecektir. Bunun yanı sıra güçlü kamu mali dengelerimiz, sağlam bankacılık ve reel sektör bilançoları ile hanehalkının sağlam yapısı da büyümeyi destekleyecektir. Bu çerçevede bu yıl büyümenin Orta Vadeli Program'da (OVP) öngördüğümüz üzere yüzde 4 civarında gerçekleşmesini bekliyoruz.''

ÇAĞLAYAN: EN AZ YÜZDE 6 BÜYÜMELİYİZ
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2012 yılı büyüme hızına ilişkin ''2013 ve sonrasında daha hızlı ve sağlam büyüyen bir ekonomimiz olacak. 2023 hedefimiz ilk 10'a girmek, 2 trilyon dolar GSYH'ye çıkabilmek. Bunun için de en az yüzde 6-6,5 hızla büyümemiz gerekiyor. Hem iç talebin hem de net ihracatın katkısı ile bunu yapacağız'' değerlendirmesinde bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...