Şimşek'ten büyüme değerlendirmesi

Büyüme rakamlarını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Önümüzdeki dönemde bu performansı daha da artırmak ve ekonomimizin yapısal dönüşümünü hızlandırmak için kapsamlı reform gündemimizi kararlılıkla hayata geçireceğiz" dedi. Ekonomi Bakanı Zeybekci, üçüncü çeyrekte yüzde 7'nin üzerinde bir büyüme beklediklerini kaydederken, Maliye Bakanı Ağbal da, büyümenin 2017 hedeflerinin üzerinde olacağını söyledi.

Haberler - ntv.com.tr 11.09.2017 - 10:51 | Son Güncelleme : 11.09.2017 - 12:24

Şimşek'ten büyüme değerlendirmesi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yüzde 5,1 olarak açıklanan 2017 Yılı 2. çeyrek GSYH büyümesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Şimşek, "2017 yılı ikinci çeyreğinde ekonomimiz bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 büyüdü. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış GSYH büyümesi bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,1 oranında gerçekleşti. Böylece yılın ilk yarısında büyüme hızı yıllık yüzde 5,1’e ulaştı. İç ve dış talebin büyümeye pozitif katkı sağlamasıyla dengeli büyüme ikinci çeyrekte de devam etti. Yurtiçi talep büyümeye 3,2 yüzde puan katkı sağlarken; net dış talep 1,8 yüzde puan katkı sağladı. Önemli pazarlarımızdan Avrupa ile emtia ihracatçısı ülkelerin güçlü talebi ve turizm gelirlerimizdeki artış sonucunda mal ve hizmet ihracatımız ikinci çeyrekte yıllık yüzde 10,5 büyüdü" açıklaması yaptı.

16 Nisan referandumundan sonra belirsizliklerin azalması ile finansal piyasalarda belirgin bir pozitif eğilim görüldüğüne dikkat çeken Şimşek, " Aynı zamanda hem reel kesim güveni hem de tüketici güveni toparlandı. Kaynaklarını ve etkinliğini artırdığımız Hazine destekli Kredi Garanti Fonu kefalet sistemi ikinci çeyrekten itibaren ticari krediler kanalıyla ekonomik büyümeyi destekliyor. 2017 yılı üçüncü çeyreğine ilişkin öncü göstergeler de güçlü ekonomik büyümenin ivme kazanarak devam ettiğini göstermekte" dedi. 

ŞİMŞEK: GÜÇLÜ BÜYÜME TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL

Sağlanan güçlü büyümenin olumlu ancak tek başına yeterli olmadığını söyleyen Şimşek, "Bu büyümenin kapsayıcı olması temel önceliğimizdir. İstihdamı arttırmaya yönelik aldığımız tedbirler ve ekonomik büyümedeki ivmelenme sonucunda, 2017 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılsonuna göre yaklaşık 600 bin kişiye ilave istihdam sağladık. Böylece 2017 yılı başından itibaren işsizlik oranında kademeli düşüş gerçekleşti" dedi.

"KAPSAMLI REFORM GÜNDEMİMİZİ KARARLILIKLA HAYATA GEÇİRECEĞİZ"

Şimşek, "Türkiye son 15 yılda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen sağlam ekonomik temelleri sayesinde ortalama yüzde 5,7 oranında güçlü bir büyüme performansı sergiledi. Önümüzdeki dönemde bu performansı daha da artırmak ve ekonomimizin yapısal dönüşümünü hızlandırmak için kapsamlı reform gündemimizi kararlılıkla hayata geçireceğiz. Siyasi belirsizliklerin ortadan kalktığı bu dönemde yapısal reformların sağlayacağı katkı ile yüksek gelir seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz" açıklamasında bulundu.

ZEYBEKCİ: 3. ÇEYREKTE YÜZDE 7'NİN ÜZERİNDE BÜYÜME GÖRECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM

Bakanı Nihat Zeybekci ise değerlendirmesinde, "Yıllık yüzde 4,4 olan OVP hedefine rahatlıkla ulaşacağımızı hatta yüzde 5,5'lik seviyeyi dahi yıl sonuna kadar aşacağımızı tahmin ediyorum" dedi.

"TÜRKİYE DİĞER EKONOMİLERİ GERİDE BIRAKTI"

Ülkenin büyüme performansının Avrupa Birliği, G-20 ve OECD ülkelerinin çok daha üzerinde olduğuna işaret eden Zeybekci, ikinci çeyrekte AB'nin yüzde 2,4, Avro Bölgesi'nin yüzde 2,3 ve OECD'nin yüzde 2,4'lük büyüme performanslarıyla 2008 dünya krizi sonrası en iyi dönemlerini geçirdiğini ancak yine de Türkiye'nin bu ekonomileri başarısıyla gölgede bıraktığını belirtti. Zeybekci, "Dünya ekonomisinin yüzde 85'ini oluşturan G-20'de, Çin'in ve Hindistan'ın hemen ardından üçüncü sıradayız.  Avrupa'da ise ikinci çeyrekte en hızlı büyüyen dördüncü ekonomiyiz." değerlendirmesinde bulundu.

AĞBAL: YÜKSEK BÜYÜME DEVAM EDİYOR

2017 yılı 2. çeyrek büyüme rakamlarını değerlendiren bir diğer isim ise Maliye Bakanı Naci Ağbal oldu.

Ağbal, bu yılın ikinci çeyreğinde bayram nedeniyle oluşan iş günü kaybına rağmen ekonominin ilk çeyrekte elde edilen yüksek büyüme oranını devam ettirdiğini belirtti.

Bu yılın ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yüzde 5,1 ile yüksek oranda büyüdüğü belirten Ağbal, 2. çeyrekte bayram nedeniyle oluşan iş günü kaybına rağmen ekonominin ilk çeyrekte elde edilen yüksek büyüme oranını devam ettirdiğini bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...