SOCAR'ın inşa ettiği dev yatırım 'Star Rafineri' açıldı

Azeri SOCAR'ın inşa ettiği "STAR Rafineri" açıldı. Maliyeti 6.3 milyar dolar olan ve motorinde ithalatı yüzde 40'ın altına indirecek projenin açılışına Cumhurbaşkanı Erdoğan ve  Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de katıldı.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 20.10.2018 - 16:52

SOCAR'ın inşa ettiği dev yatırım 'Star Rafineri' açıldı

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR'ın iştiraki SOCAR Türkiye tarafından inşa edilen "STAR Rafineri"nin açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla bugün İzmir'in Aliağa ilçesinde gerçekleştirildi.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK YERLİLEŞTİRME PROJESİ

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Bu rafineri Türkiye'nin en büyük yerlileştirme projesidir. Bu şekilde petrol ürünleri ithalatında her yıl 1,5 milyar dolar civarında tasarruf edilmesi, petrol ürünlerinde dışa bağımlılığın azaltılması hedefleniyor" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in de katılım sağladığı SOCAR Star Rafinerisi açılış töreninde konuştu.

"BU DOSTLUK DÜNYAYA ÖRNEK OLMALI"

Bakan Albayrak, Star Rafineri'nin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dostluğu dünyanın örnek alması gerekiyor. Bölgesel ve küresel huzura ne denli büyük katkılar sunulabildiği bu fotoğrafla net şekilde görülüyor. Biz bu kardeşliği hep birlikte koruyacağız. Türkiye büyük ve güçlü Türkiye idealine emin adımlarla ilerliyor. Spekülatif atak ve dalgalanmaları geride bıraktık. Son 1 ayı aşkın sürede Türkiye, makroekonomik göstergelerde en pozitif performansı sergileyen ülkelerin başında geliyor."

BAKAN DÖNMEZ: CARİ AÇIĞIMIZIN YILLIK 1,5 MİLYAR DOLAR AZALMASINA KATKI SAĞLAYACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise, "Bölgedeki gücümüzü kardeşlikle büyüteceğiz. TANAP hem ülkemizin hem de Avrupa'nın enerji Arz güvenliğine katkı sağlıyor. Türkiye ekonomisine duyulan güven bugün SOCAR'ın yatırımıyla bir kez daha kanıtlandı. STAR Rafineri, Türkiye’nin işlenmiş petrol ihtiyacının dörtte birini karşılayacak. Bu da cari açığımızın yıllık 1,5 milyar dolar azalmasına katkı sağlayacak. Türkiye Azerbaycan ilişkisi tarih boyunca dünyaya örnek olmuştur" dedi.

TÜRKIYE'NİN PETROL ÜRÜNÜ İHTİYACININ DÖRTTE BİRİ STAR RAFİNERİ'DEN

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki en büyük petrol operasyonlarından olan; Türkiye petrokimya sektöründe cari açığın azaltılmasına önemli katkı sağlayacak STAR Rafineri’de nafta, ksilen, dizel, jet yakıtı, LPG gibi petrol ürünlerinin üretimi gerçekleştirilecek. Türkiye’nin ilk Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’ne sahip olan rafinerinin inşaatın en yoğun döneminde 14 ülkeden 3000’in üzerinde mühendis olmak üzere toplam 19.500 bin kişi çalıştı. Rafineri faaliyete başladıktan sonra istihdam sayısı 1.100 kişi olacak.

Rafineri ile birlikte açılışı gerçekleştirilen Petlim Konteyner Terminali ise yıllık 1.5 milyon TEU kapasitesi ile Türkiye'nin en büyük 3 limanından biridir ve terminale yaklaşık 400 milyon dolar yatırım yapıldı.

SOCAR'ın alternatif enerji alanında gerçekleştirdiği önemli projesi olan PETKİM Rüzgar Enerji Santrali 51 megavat güce sahiptir ve projeye 55 milyon euro yatırım yapıldı. Santral, Türkiye'nin genel enerji sistemine bağlı olarak, SOCAR'ın Aliağa'daki enerji talebinin karşılanmasına da önemli katkı sunacak.

AVRUPA'NIN EN MODERNİ

Rafinerinin her yıl petrol fiyatlarına bağlı olmakla birlikte 6-8 milyar dolarlık bir ticaret hacmi oluşturacak. Türkiye'de ilk kez rafineri petrokimya entegrasyonunu kuran yatırım Avrupa'nın en modern tesisi olacak.

Tesiste ham petrolün siyah ürün elde etmeden doğrudan yüksek katma değerli ürünlere dönüştürülecek. Bu özelliğiyle Avrupa'da 3 rafineriden biri olma özelliğine sahip.

Rafineri, Türkiye'deki ilk "Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi"ne sahip proje olma özelliği de taşıyor.

VİDEO: İZMİR ALİAĞA'DA İNŞA EDİLEN STAR RAFİNERİ AÇILDI

Sayfa Yükleniyor...