Son dakika haberi... Fed kritik faiz kararını açıkladı!

SON DAKİKA HABERİ: ABD Merkez Bankası (Fed)  faiz kararını açıkladı. Fed, yılın ilk toplantısında beklenildiği gibi gösterge faizini yüzde 1.25-1.50 aralığında sabit tuttu.

fed.jpg

Son dakika haberi!

Fed'in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Başkan Janet Yellen liderliğindeki son toplantısını tamamladı.

Toplantının ardından yayımlanan karar metnine göre, 9 FOMC üyesi, faiz oranını yüzde 1,25-1,50 aralığında sabit tutma kararını oy birliğiyle aldı.

Karar metninde ülke ekonomisinin gücünü koruduğu vurgulanırken, "FOMC'nin aralık toplantısından bu yana alınan veriler, iş gücü piyasasının güçlenmeye devam ettiğini ve ekonomik aktivitelerin sağlam hızda arttığını gösterdi" ifadelerine yer verildi.

"YILLIK ENFLASYONUN BU YIL ARTMASI BEKLENİYOR"

Tüketici harcamalarının ve özel sabit yatırımların artmaya devam ettiği belirtilen metinde, şu an yüzde 2 hedefinin altında seyreden enflasyonun bu yıl yükseleceğine yönelik ifadeler dikkati çekti.

Metinde, enflasyon beklentilerinin son aylarda yükseldiğine işaret edilirken, "Yıllık enflasyonun bu yıl artması ve orta vadede FOMC'nin yüzde 2 hedefi civarında dengelenmesi bekleniyor." değerlendirmesi yer aldı.

Analistler, "şahin" olarak niteledikleri bu ifade değişikliğini, bankanın 20-21 Mart tarihlerinde gerçekleşecek bir sonraki toplantısında faiz artıracağının sinyali olarak yorumladı.

JEROME POWELL, BAŞKANLIĞI 3 ŞUBAT'TA DEVRALACAK

Fed ayrıca FOMC'nin bugünkü toplantısında Jerome Powell'ı 3 Şubat'ta geçerli olmak üzere Komite Başkanı seçtiğini de açıkladı.

Ocak ayı FOMC toplantısı ise görevine 3 Şubat'ta veda edecek Fed Başkanı Yellen'in son toplantısı olarak kayıtlara geçti. 

Yellen, ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisini yeniden başkanlığa aday göstermemesinin ardından Fed'den tamamen ayrılacağını açıklamıştı.

Fed'in ilk kadın Başkanı Yellen'in istifa etmemesi halinde 2024'e kadar Fed'in Yönetim Kurulu Üyesi olarak kalma hakkı bulunuyordu.

Fed'in 2018 yılı içinde  üç kez faiz artışına gitmesi bekleniyor. Bankanın 2018'in ilk faiz artışını yeni başkan Jerome Powell ile 21 Mart'taki toplantıda yapacağı tahmin ediliyor. Fed, en son13 Aralık 2017'de faizleri 25 baz puan yükseltmişti.

FED'İN YILIN İLK TOPLANTISINA İLİŞKİ KARAR METNİ PİYASALARI HAREKETLENDİRDİ

ABD Merkez Bankasının (Fed) enflasyonun bu yıl yükseleceğine yönelik beklentisi, 10 yıllık ABD devlet tahvili getirisini son 4 yıldır ilk kez yüzde 2,75'in üzerine çıkardı.

Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) yılın ilk toplantısına ilişkin karar metni piyasaları hareketlendirdi.

Fed yetkililerinin politika faizini oy birliğiyle yüzde 1,25-1,50 aralığında sabit tutmaya karar verdiği kaydedilen karar metninde enflasyonun bu yıl yükseleceği beklentisine yer verilmesi, Fed'in mart toplantısında faiz artıracağı şeklinde değerlendirilmişti.

FOMC'nin karar metni öncesinde 1,2382 seviyesinde seyreden avro/dolar paritesi, 1,2415- 1,2420 bandında denge bulmaya çalışıyor. Dolar/TL ise karar metinin yayınlanmasını takiben uluslararası piyasalarda 3,7854’ten 3,7554'e geriledi.

Altının onsu 1,339 dolardan 1,338 dolara düşerken, Brent tipi petrolün varil fiyatı da 69,15 dolardan 68,88 dolara indi.

Fed'in karar metninin ardından, 10 yıllık ABD devlet tahvili getirisi yüzde 2,74'den yüzde 2,75'e çıktı. Bu, son 4 yılın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti.

Diğer taraftan, açıklama öncesi alış ağırlıklı seyreden ABD borsaları, Fed'in mart ayına yönelik faiz artırım sinyalinin etkisiyle negatif seyrediyor.

Sayfa Yükleniyor...