SON DAKİKA HABERİ: Katar, Borsa İstanbul'dan yüzde 10 hisse alacak

SON DAKİKA HABERİ: Türkiye Varlık Fonu ve Katar Yatırım Otoritesi, Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payının devri için mutabakat anlaşması imzaladı. TVF, Borsa İstanbul'da yüzde 80.6 payı elinde bulundurmaya devam edecek.

Haberler - ntv.com.tr 26.11.2020 - 16:50 | Son Güncelleme : 26.11.2020 - 17:18

SON DAKİKA HABERİ: Katar, Borsa İstanbul'dan yüzde 10 hisse alacak

Son dakika haberi! 

Türkiye Varlık Fonu (TVF) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA), İstanbul'un yüzde 10 payının QIA'ya devri için mutabakat anlaşması imzaladı.

TVF'den yapılan açıklamaya göre, TVF CEO'su Zafer Sönmez ile QIA CEO'su Mansoor bin Ebrahim Al-Mahmoud tarafından bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde imzalanan anlaşma, Borsa İstanbul’un yönetişimi için iki kurumun gelecekte yapabileceği işbirliğini de kapsıyor.

TVF, halen yüzde 90.6 pay ile Borsa İstanbul'da en büyük hissedar konumunda bulunuyor. Katar Devleti'nin yatırım fonu olan QIA'ya devredilecek paylardan sonra TVF, Borsa İstanbul'da yüzde 80.6 payı elinde bulundurmaya devam edecek.

TVF açıklamasında, "İşlem, her iki fon için de Borsa İstanbul'un potansiyeli ve geleceğine olan ortak inancın bir göstergesi olarak öne çıkıyor" denildi.

Sayfa Yükleniyor...