Stiglitz: Fed ve ECB dünyayı kaosa sürükledi

Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, Fed ve Avrupa Merkez Bankası'nın dünyayı kaosa sürüklediğini söyledi.

Haberler 06.10.2010 - 10:53

Stiglitz: Fed ve ECB dünyayı kaosa sürükledi

Ünlü ekonomist Joseph Stiglitz, ABD Merkez Banası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) uyguladığı politikaları sert bir dille eleştirdi.

Stiglitz, ABD ve Avrupa'da uygulanan politikaların, dünyayı kaosa sürüklediğini kaydetti. Her iki merkez bankasının ultra gevşek para politikası uyguladığına dikkat çeken Stiglitz, bu durumun ekonomik iyileşmeye destek olmaktan çok zarar verdiğine işaret etti.

Ünlü ekonomist, para piyasalarındaki istikrarsızlığın, bu ülkelerde uygulanan gevşek para politikalarının bir sonucu olduğunu ifade etti. Stiglitz, Japonya ve Brezilya gibi ülkelerin, bu istikrarsızlık nedeniyle haklı olarak önlem almaya zorlandığı tespitinde bulundu.

Stiglitz, arz eksikliğini ekonomilerdeki temel sorun olarak gösterirken, yeni mali canlandırma adımları atılması çağrısında bulundu.

Ünlü yatırımcı George Soros'un açıklamaları da Stiglitz'inkilerle benzerlikler taşıyor. Soros, hem ABD hem de Avrupa'da krizden çıkılması için ek mali disipline değil, mali canlandırma adımlarına ihtiyacı olduğunu söyledi. Almanya'nın bütçe önlemlerini de eleştiren Soros, bu politikanın Euro Bölgesi’ni deflasyona sürükleyebileceğini dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...