TANAP'ın temeli Kars'ta atıldı

Yaklaşık 10 milyar dolarlık Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nın (TANAP) temel atma töreni, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımı ile Kars'ta yapıldı.

Haberler 17.03.2015 - 17:47

TANAP'ın temeli Kars'ta atıldı

Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nde (TANAP)  ilk kazma vuruldu.

TANAP'ın temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımıyla Kars'ta atıldı.

ERDOĞAN: BU PROJENİN ALTERNATİFİ YOK

TANAP'ın özgün bir proje olduğunun altını çizen Erdoğan, "TANAP tüm projelerin içinde güzergahı ve hedefleriyle ayrı bir öneme sahip. Bu proje başka hiçbir projenin alternatifi değildir. Bu projeye alternatif başka bir proje yoktur" dedi.

Erdoğan, "Güney Gazı Koridoru" tamamen hayata geçirildiğinde Avrupa ile Hazar arasında güçlü bir bağ oluşturulacağını belirterek "Bu projeye Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'den ziyade tüm Avrasya coğrafyasının ihtiyacı var" değerlendirmesini yaptı.

Irak ve Suriye normale dönünce Ceyhan'ın kapasitesinin artacağına işaret eden Cumhurbaşkanı, hedeflerinin Türkiye'yi bölgesinin enerji dağıtım merkezi haline getirmek olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı projenin ekonomik işlevinin yanında barışa ve huzura da katkı yapacağını dile getirdi.

TÜRKİYE ÜZERİNDEN AVRUPA'YA TRANSFER

Projeyle, Azerbaycan Şah Deniz doğalgaz alanından çıkarılan gaz Türkiye üzerinden Avrupa'ya transfer edilecek. Projenin maliyeti yaklaşık 10 milyar dolar.

1850 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDAKİ HAT 20 İLDEN GEÇECEK

1850 kilometre uzunluğundaki hat, Türkiye'nin 20 ilinden geçecek ve Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde son bulacak.

BORU HATTININ YÜZDE 80'İNİ TÜRK ŞİRKETLER YAPACAK

Boru hattının yüzde 80'ini Türk şirketler yapacak, 5 binden fazla kişiye istihdam sağlanacak.

HAT, 31 MİLYAR METREKÜPE KADAR GAZ TAŞIYACAK

31 milyar metreküpe kadar gaz taşıyacak hattan Türkiye'ye ilk gaz akışının 2018'de gerçekleşmesi planlanıyor.

Şu anda toplam doğalgaz ithalatında yüzde 9 olan Azerbaycan'ın payı TANAP'ın ilk aşamasının sonuçlanmasıyla yüzde 15'e çıkacak.

Sayfa Yükleniyor...