'Tat Towers kiralanamaz'

İstanbul Zincirlikuyu’daki Tat Towers’ın varisleri, Kuveytli şirketlerle 49 yıllık kiralama için el sıkıştı. Ancak, İTÜ raporu, kolon ve kirişlerinde büyük yetersizlikler olan kulelerin kiralanmasının mümkün olmadığını söylüyor.

Haberler 27.04.2011 - 10:34

'Tat Towers kiralanamaz'

İşadamı Salih Tatlıcı’nın Zincirlikuyu’da yapımına 1998 yılında başladığı Tat Towers’da yeni bir dönem daha açılıyor.

Geçtiğimiz günlerde varislerin kiralamak için Kuveytli şirketlerle 49 yıllığına anlaşmaya vardığı kuleler için mahkeme, bilirkişilerden mevcut kuleler için bir rapor hazırlamasını istedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi‘nde görev yapan İnşaat Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Kaya Özgen, Prof Dr. Özkan İşler ve Prof. Dr. Nihal Arıoğlu tarafından hazırlanan raporda kiralanmalarının mümkün olmadığı ifade edildi.

Raporda inşaat alanı için verilen içizin 27 bin 254 metrekare iken, bunun çok üzerine çıkıldığı ifade edilerek, Tereke Mahkemesi’nin atadığı memurların firmanın yaptığı inşaat alanını 142 bin metrekare olarak hesapladığına işaret edildi.

Milliyet gazetesinin haberine göre; izin verilen kapsamın dışına çıkılarak, inşaatın sürdüğü 22 yıl boyunca inşaatın beş otopark katı, 28 ofis katı, iki penthouse katı olmak üzere toplam 41 kata ulaştığının altı çizilerek, “İskân anlamında kapsamlı değişiklikler yapmadan binayı kiralamak mümkün değildir” denildi.

RAPORDA ŞU İFADELER YER ALIYOR:
- İSKİ kayıtlarında kanal bağlantısı için başvurulmadığı anlaşılmıştır.
- 22 yıl önce yapımına başlanan binanın yapılan kontrollerde yetersiz görülen koln, kiriş ve perde güçlendirmelerinin yapılmaları gerekiyor.
- Tereke memurlarının bulunduğu proje, yönetim teknik elemanları tarafından inşaat alanına ilişkn hesaplamalar yapılmıştır. Ancak bu hesaplamalarda kapsamlı tutarsızlıklar göze çarpmaktadır.
- İnşaatta teknik açıdan kullanımı doğrudan etkileyen kapsamlı eksiklikler bulunmaktadır.
- İskan için zorunlu olan İSKİ, BEDAŞ, sivil savunma ve itfaiye raporu yoktur.
- Mevcut koşullar altında binaya iskan alınması güçtür.
- Kapsamlı değişik düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.
- İskan edilmeyen binayı kiralamak mümkün değildir.  

Sayfa Yükleniyor...