Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Varol Civil, 2010 sonunda yüzde 3.8 olan kredi pazar payının önümüzdeki dönemde yüzde 5 olmasını hedeflediklerini söyledi.

TEB'in 2010 yılı konsolide bilançosunda, toplam aktifler içinde yüzde 64'lük paya sahip olan krediler, bir önceki yıla göre yüzde 27 artışla 13.5 milyar TL'ye ulaşmıştı.

TEB ile Fortis Bank'ın , 14 Şubat 2011 tarihi itibariyle TEB çatısı altında yasal olarak birleşmesini tamamlamasının ardından gerçekleştirilen ilk basın toplantısında BNP Paribas Türkiye Başkanı Jean-Paul Sabet ise Türkiye'nin bankanın stratejik öncelikleri arasında olmayı sürdüreceğini belirtti.

Birleşme sonrası TEB'in hissedar yapısının yüzde 55'i TEB Mali Yatırımlar (TEB Holding), yüzde 20.35'i BNPP Yatırımlar Holding, yüzde 14.08'i BNP Paribas Fortis Yatırımlar Holding'e ait olurken, halka açık kısım yüzde 10.51, "diğer" başlığı altında toplanan hisselerin payının ise yüzde 0.06 olmuştu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK), Fortisbank'ın Türk Ekonomi Bankası'na (TEB) devrine onay verme kararı 12 Şubat tarihli Resmi Gazete'de yayınlanmıştı.