Tercihler değişti, artık ferahlık aranıyor

"Küçük olsun, bizim olsun" dönemi tarihe karıştı, çünkü ev sahipleri, tercihlerini 3 oda, 1 salon dairelerden yana kullanıyor.

26.11.2010 - 11:07

Tercihler değişti, artık ferahlık aranıyor

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV), 3 bin 718 ev sahibi ile görüştü. Araştırmaya katılanların yüzde 80'i 3 oda, salon evleri tercih ettiğini belirtti.        

40 yaşının üstündeki grup ise çocukları evlenip gitmesine rağmen, ''torunlar gelir, kızımız, damadımız gelir'' gerekçesiyle 3+1 daireleri tercih ediyorlar. 3+1 daireler için tercih edilen ideal büyüklük ise 125 metrekare oldu.        

Araştırmaya katılanların yüzde 10'u 2+1, yüzde 5'i 4+1, yüzde 4'ü 5+1 daireleri tercih ederken, en düşük talebi yüzde 1'le 1+1 daireler aldı.        

Asansörlü apartmanlarda en çok 3. kat, asansörsüz apartmanlarda da en çok 2. kattaki daireler tercih ediliyor. 4-5 katlı apartmanlarda asansör varsa 3. katı tercih edenlerin oranı yüzde 90 olurken, araştırmaya katılanların yüzde 70'i asansör yoksa 2. katı, yüzde 20'si üçüncü katı, yüzde 8'i 1. katı, yüzde 1'i en üst katı, yüzde 1'i de zemin katı tercih ettiklerini belirtti
       
MİSAFİR ODALARI NOSTALJİ OLDU
Türk aile geleneğinde evlerde bir oda mutlaka misafir odası olarak ayrılırdı. Araştırma, misafir odalarının büyük oranda tarihe karıştığını ortaya koydu. Bir çok evde misafir odaları, günün koşulları gereği, bilgisayar ya da çocukların çalışma odasına dönüştürüldü.        

Araştırmaya katılanların yüzde 60'ı evlerinde misafir odası oluşturmadıklarını belirtirken, yüzde 15'i bir odayı misafir odası, yüzde 20'si çalışma odası, yüzde 5'i de torunları için ayırdığını ifade etti.
       
YENİ YAŞAM ALANI MUTFAKLAR
Araştırmaya göre, yaşam alanları mutfaklara kaymış durumda. Önceleri kadınların ev alırken ilk baktıkları yer salon olurken, şimdilerde kadınların bir çoğu geniş bir mutfak tercih ediyor. Kadınların yüzde 65'i gününü mutfakta geçirdiğini ifade ederken, ''televizyonumu seyrediyorum, gazetemi okuyorum, işimi yapıyorum onun içinde geniş mutfak tercih ediyorum'' şeklinde görüş belirtti. Günün büyük bölümünü salonda geçiren kadınların oranı yüzde 25 olurken, yüzde 5'i oturma odasında, yüzde 5'i de evin her yerinde geçirdiğini ifade etti.       

Önceden, ev alırken en çok dairenin boyasına, musluklarına bakılırken, şimdi dairenin bütün detayları inceleniyor. Ev sahiplerinin yüzde 75'i dairenin her yerini inceledikten sonra satın aldıklarını belirtti.
        
EVLENİP GİTSELER DE ODALARI KORUNUYOR
Anne-babalar, çocuklarının evlenip yanlarından ayrılmasına kolay kolay alışamıyorlar. 40 yaş üstü anne-babaların yüzde 75'i çocukları evlenip yanlarından ayrıldıktan sonra bile çocuklarının odalarını muhafaza ettiklerini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...