THY'de grev kararı

Hava-İş Sendikası, bugün grev kararının nedenlerini kapsayan bilgilendirme yaparak, grev tarihini ilan edecek.

Haberler 09.04.2013 - 09:39

THY'de grev kararı

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş), Türk Hava Yolları'nda (THY) grev kararı almayı kararlaştırdığını açıkladı.

Hava-İş'in internet sitesinde yer alan açıklamada, "Sendikamızın THY'deki grev kararı öncesi sağduyu ile hareket ederek yarattığı çözüm fırsatı işverence değerlendirilmemiş ve sekter bir tutumla 305 işçinin işe dönüşü dahil tüm uyuşmazlıkların çözümü için görüşmelerin başlatılması teklifimizin kabul edilmediği işveren yetkililerince sendikamıza sözlü olarak iletilmiştir" denildi.

Gelişme üzerine toplanan sendika yönetim kurulunun, grev kararı alınmasına karar verdiği belirtildi.

Hava-İş, bugün gelişmelerle ilgili ve grev kararının nedenlerini kapsayan bilgilendirme yaparak, grev kararını işyerlerinde ilan edecek.

Açıklamada, "Hava-İş'in sağduyu ve iyi niyetle uzattığı uzlaşma elinin işverence değerlendirmeye gerek görülmemesi sonucu olarak sendikamız da bu tarih itibarı ile içinde 305 işçinin işe geri dönüşü olmayan hiçbir teklifi tartışmayacaktır" denildi.

ŞİMŞEK: AKSAMAYI KABUL EDEMEYİZ
Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "THY yalnız değildir, faaliyetlerin aksamasını kabul edemeyiz" dedi.

THY ile Hava İş sendikası arasında 2013 ve 2014'e dair toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde daha önce sonuç alınamamıştı. Bunun ardından, arabulucu heyetin hazırladığı raporu takiben grev çağrısı yapma hakkı bulunan sendika, THY görüş ayrılıklarını gidermek için bir kere daha görüşmüş ancak görüşmeler sonuç vermemişti.

14 BİN ÇALIŞAN SENDİKALI
Hava-İş tarafından verilen bilgiye göre, THY'nin geçen yıl sonu itibariyle 15 bin 857 kişi olan çalışanlarının, 14 bini sendika üyesi olup bunların 4 bin 601'i kabin ekibinde, 2 bin 7'si de kokpitte çalışıyor.

305 KİŞİ ÇIKARILMIŞTI
Geçen yıl havacılık iş kolunda grev hakkının yasaklanmasına yönelik yasaya karşı greve çıktıkları gerekçesi ile Hava-İş sendikası mensubu 305 THY çalışanı işten çıkarılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...