TMSF'yi kara kara düşündüren 3 milyar dolar

TMSF Başkanı Gül, iflas eden Yurtbank'ta off-shore hesabı bulunan mudinin açtığı davayı kazanmasının, 3 milyar dolar olmasa da kuruma önemli bir maliyet yaratabileceğini söyledi.

28.11.2011 - 12:43

TMSF'yi kara kara düşündüren 3 milyar dolar

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nin iflas eden Yurtbank'ta off-shore hesabı bulunan bir mudinin açtığı davayı haklı bulması, TMSF'yi düşündürüyor.

Kararın iflas eden diğer bankalardaki mudiler için emsal yaratacağı ve bunun faiziyle birlikte TMSF'ye 3 milyar dolar maliyet çıkarabileceği belirtiliyor.

Konuyla ilgili CNBC-e'den Burcu Göksüzoğlu'na konuşan TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül şunları söyledi:

"Miktar, 3 milyar dolar olmamakla birlikte önemli bir rakam olabilir. Bu karara toplum adına üzüldüm. Bunun iki ayağı var. O günün TMSF'si 2001 senesinde Yurtbank'ın da içinde bulunduğu Birleşik Sümerbank'ın satışını Oyak Bank'a gerçekleştirirken, sözleşmeye ileride doğacak bir riski TMSF öder diye bir madde konulmuş. İlk talihsizlik bu. Böyle bir maddeyi sözleşmeye koymak beni üzdü. Bunun topluma maliyet olarak yansıması söz konusu.

İkinci ayağı ise yargı tarafında. Bunun muhatabının özelikle off-shore'cular olması nedeniyle bununla ilgili karar vermeyebilirdi. Dolayısıyla, yargının bu kararına katılmıyorum. Hatalı olmuştur. Çünkü off shore zararlarının halka ödetilmesini toplum vicdanı kabul etmez diye düşünüyorum."

Bizim bu kararla ilgili girişimlerimiz olacak ancak esas bundan sonraki benzer kararların önüne geçmek için çalışmalarda bulunacağız.

TMSF hukukçuları, Yargıtay 11'inci Hukuk Dairesi'nin kararın bozulması için derhal harekete geçti. Hukukçular kararı bir üst merci olan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na taşımaya hazırlanıyor.

Buradan da mudi lehine bir karar çıkarsa söz konusu karar tüm off-shore’zedeler için emsal teşkil edecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...