TOBB, Ermenek madencilerinin ailelerine ev alacak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Hisarcıklıoğu, Karaman Ermenek'te meydana gelen maden kazasında hayatını kaybeden madencilerin ailelerine yardımda bulunacaklarını belirterek, "TOBB Yönetim Kurulu olarak ailelere birer ev alma kararı aldık" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 21.12.2014 - 14:54

TOBB, Ermenek madencilerinin ailelerine ev alacak

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak, sosyal sorumluluk projelerine büyük önem verdiklerini ifade etti.

TOBB Başkanı, "12 yılda, doğal afetler ile eğitim, gıda ve kültür konularındaki yardım ve yatırımlarımız 500 milyon liraya ulaştı. Halen de 81 ilde 81 Anadolu, Fen, İmam-Hatip ve meslek lisesi yaptırıyoruz" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Soma'da yaşanan maden kazasında hayatını kaybeden madencilerin aileleri için iş dünyasını seferber ettiklerini anımsatarak, şunları kaydetti:

"Topladığımız 17 milyon lirayı da hükümetimize takdim etmiştik. Ermenek'te vuku bulan maden faciası için de benzer bir yardım planlıyoruz. TOBB olarak yılbaşı dolayısıyla başkanlarımıza ve üyelerimize ajanda dışında herhangi bir hediye dağıtımı yapmayacağız. Bunun yerine Ermenek'te meydana gelen kaza nedeniyle mağdur olan ailelere yardımda bulunacağız. TOBB Yönetim Kurulu olarak ailelere birer ev alma kararı aldık."

Sadece yurt içinde değil, yurt dışında da mağdurun ve mazlumun yanında olduklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, birçok ülkede yardımlarda bulunduklarını, kültürel değerleri muhafaza etmeye ve gelecek nesillere aktarmaya çalıştıklarını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar milli şairimiz Mehmet Akif, Türk ve İslam mutasavvıfı Yunus Emre ve büyük üstat Necip Fazıl'ın eserlerini hazırlamıştık. Bu yıl Türk edebiyatının en muazzam örneklerinden birinin basımını gerçekleştiriyoruz; Türklerin bilinen en eski kadim destanlarından, Oğuz Türklerinin büyük destanı Dede Korkut hikayelerini basıyoruz. Bu kitabı okuyan Türk örf ve adetinin, Türk tarihinin özünü öğrenmiş olur. Dede Korkut kitabının biri Almanya Dresden'de, öbürü Vatikan'da olmak üzere iki orijinal yazması bulunuyor. Dede Korkut'un orijinal tasvirlerine ulaşabilmek için büyük uğraşlar verdik. Ama ortaya çıkan eseri görünce, tüm bu emeklerimizin boşa gitmediğini de anladık.''

Sayfa Yükleniyor...