Tofaş'ta CEO değişti

Tofaş CEO'su Ali Pandır, Fiat'ta başka bir göreve atanmak üzere görevden ayrıldı. Pandır'ın yerine Kamil Başaran getirildi.

18.01.2012 - 17:23

Tofaş'ta CEO değişti

Tofaş'ın tepe yönetiminde değişiklik yaşandı.

Tofaş CEO'su Ali Pandır, Fiat'ta başka bir göreve atanmak üzere görevden ayrıldı.Pandır'ın yerine Kamil Başaran, Tofaş Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO olarak 20 Ocak itibariyle görev alacak.

Tofaş’ta Alfredo Altavilla’nın ardından 2006 yılında CEO koltuğuna oturan Ali Pandır, Türkiye’ye gelmeden önce General Motors bünyesinde Asya-Pasifik ülkelerinde önemli pozisyonlarda bulunmuştu.

Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç yaptığı açıklamada, Tofaş’ın bugün Avrupa’nın en büyük ülkelerindeki lider markalara ihracat yapar duruma geldiğini vurgulayarak, “Dünyada en çok Ar-Ge harcaması yapan ilk 1000 şirket içinde boy gösteren Tofaş, topyekün bir dünya şirketi olma yolunda emin adımlar ile ilerlemektedir. Bu önemli yolculukta yaklaşık 21 yıl boyunca Tofaş’a çeşitli görevlerde hizmet etmiş, Fiat’ın uluslararası organizasyonlarında yöneticilik yapma fırsatı bulmuş Sayın Kamil Başaran’a CEO’luk görevinde başarılar diliyorum” dedi.

Fiat Grubu, Koç Holding ile birlikte ana hissedar olduğu Tofaş'ta yüzde 37.86 pay sahibi.

Tofaş'ın yeni CEO'su Kamil Başaran Tofaş'ın yeni CEO'su Kamil Başaran

BAŞARAN, 2004'TE FIAT’IN MERKEZİNE TRANSFER OLDU
Tofaş CEO’su olarak atanan Kamil Başaran, Tofaş’ın yurtdışına ihraç ettiği araçların geliştirilmesi ve üretiminde fark yaratan başarılı çalışmaları gerçekleştirerek 2004 yılında Fiat’ın İtalya’daki merkezine transfer olmuştu.

Fiat’ın üst düzey yöneticileri tarafından “Uluslararası çalışma kültürüne adaptasyon esnekliği” özelliği ile kendisinden övgü ile bahsedilen Kamil Başaran, orta eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra 1979 yılında Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi Makine Mühendisliği bölümünden lisans, 1983 yılında Cologne University of Applied Science Fachhochschule Makina Konstrüksiyon Bölümü’nden yüksek lisans derecesi aldı.

Kamil Başaran, 1983-84 yılları arasında Almanya KHD şirketinde görev yaptıktan sonra Türkiye’ye dönerek Tofaş’ta çalışmaya başladı. 1984-1995 yılları arasında ürün ve üretim konularında çeşitli yönetim seviyelerinde görevler alan Kamil Başaran 1995 – 1999 arasında ise Yalın Üretim Sorumlusu olarak çalışmış, bilahare 1999 – 2001 yıllarında Doblo Ürün Geliştirme Platformu Müdürlüğü, 2001 – 2004 yıllarında ise Satın Alma Direktörlüğü görevlerinde bulundu. Kamil Başaran, Tofaş’ın yurtdışına ihraç ettiği araçların üretiminde oynadığı önemli rol ve dikkat çekici çalışmaları nedeniyle 2004 yılında Fiat’ın İtalya’daki Uluslararası Organizasyonu’na atandı. 2004 – 2007 yılları arasında İtalya’da Tedarikçi Geliştirme ve Maliyet Yönetimi Direktörü olarak görev yapan Kamil Başaran, Fiat’ın dünya çapındaki organizasyonları ve gelişmekte olan pazarlarda maliyet yönetimi, konularında verimli ve güçlü yöntemler geliştirilmesinde ve süreçlerin yönetilmesinde aktif rol oynadı. 2007 yılından bu yana otomotiv yan sanayi şirketleri Martur A.Ş. ve Fompak A.Ş.’de CEO olarak görev yapmakta olan Kamil Başaran, evli ve iki çocuk babası.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...