TOKİ'den ev alanlar isyanda: 'Mağduruz'

2001 yılında hak sahiplerine teslim edilen bin konutun orman arazisi üzerine yapıldığı iddiasıyla TOKİ ve ve konut sahipleri hakkında dava açıldı. Ev sahipleri ise "Evlerimiz resmen gecekondu muamelesi görüyor. Mağduruz" diye isyanda...

22.04.2011 - 12:54

TOKİ'den ev alanlar isyanda: 'Mağduruz'

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) 1998 yılında Samsun'un Atakum ilçesi Kurupelit Büyükoyumca köyünde yapımına başladığı bin konutlu inşaat çalışması, 3 yıl içinde tamamlanarak daireler hak sahiplerine devredildi. Aradan geçen süre içinde borcunun tamamını TOKİ'ye ödeyen 84 hak sahibine de tapuları teslim edildi.

Ancak Orman Genel Müdürlüğü, TOKİ ve tapularını alan 84 kişi hakkında ''Tapu iptali ve men'i müdahale'' davası açtı.        

Samsun 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülmesine başlanan davanın duruşmasına, Orman Genel Müdürlüğü avukatlarından Özgül Algan Demir ile davalılardan Nizam Topuz, Ertan Sert, Ayşe Dikmen, Melahat Demirkaya, Yüksel Büyükbaş, Emre Bodrumlu ve Türkan Yaldız katıldı.       

DURUŞMA ERTELENDİ
İfadelerin ardından hakim, tebligat yapılmayan diğer davalıların da adreslerinin tespiti ile davaya dahil edilmesine ve eksiklerin giderilmesi için duruşmanın ertelenmesini kararlaştırdı.       

Davalılardan, Nizam Topuz, ortada bir yanlışlık varsa bunun mesuliyetinin kendilerine ait olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:       

13 YIL SONRA AÇILAN DAVA
''1998 yılında yapımına TOKİ tarafından başlanan bin konutun teslimi 2001 yılında hak sahiplerine yapıldı. TOKİ'nin hak sahiplerine borçlarını kısa sürede ödemeleri durumunda belli miktarlarda indirim yapılacağı duyuruldu. Bunun üzerine benimle birlikte 84 kişi, borcunun tamamına ödeyerek tapularımızı aldık. Aradan geçen 13 yıllık sürenin sonunda Orman Genel Müdürlüğü konutların yapıldığı arazinin kendisine ait olduğunu öne sürerek tapularımızın iptali yönünde dava açtı. Bu durumda ne yapacağımızı bilemiyoruz. Devletin yapmış olduğu konutlarla ilgili Orman Genel Müdürlüğü bugüne kadar neden bekledi. Hepimiz borç harç içinde aldığımız dairelerde şu an işgalci gibiyiz. Yaşanan mağduriyetimizin çözümünü istiyoruz.''        

"MAĞDURUZ"
Melahat Demirkaya ise yıllardır hayalini kurdukları evin tapusunu sorunsuz bir şekilde almalarına rağmen mağdur olduklarını belirterek, ''Bu evleri devlete güvenip aldık. Ama yaşadıklarımız karşısında suçlu gösterilmek isteniyoruz. Evlerimiz resmen gecekondu muamelesi görüyor. Mağduruz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...