Güney Amerika'daki Venezuela'nın petrol karşılığı konut yapımını istediği Toplu Konut İdaresine (TOKİ), aynı kıtadaki Kolombiya'dan da işbirliği teklifi geldi. 

Kolombiya Altyapı ve Ulaştırma Bakan Yardımcısı Maria Constanza Garcia Botero, ülkesindeki gecekondu sorununun çözümü için TOKİ'den destek istedi. 

Türkiye'deki gecekondu dönüşüm projelerini yerinde incelemek için Ankara'ya gelen Botero, TOKİ Başkan Vekili Ahmet Haluk Karabel ile görüştü. Güney Amerika ülkelerinin en büyük sorunlarından birisinin gecekondular ve çarpık yapılaşma olduğunu ifade eden Botero, TOKİ'nin gecekondu dönüşümü konusundaki tecrübesinden yararlanmak istediklerini açıkladı. 

2023'E KADAR 500 BİN YENİ KONUT
TOKİ Başkan Vekili Ahmet Haluk Karabel ise 8 yılda 500 bin konut rakamına ulaştıklarını söyledi ve şöyle konuştu: 

''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılına kadar 500 bin yeni konutluk hedef ortaya koydu. Bu hedefe ulaşmak için Türkiye'nin 81 ilinde yeni çalışmalar başlatacağız. TOKİ olarak konut ihtiyacının karşılanmasına öncülük ediyoruz. Konuttan okula, hastaneden karakollara kadar her alanda çalışıyoruz. Önümüzdeki 5 yıl gecekondu dönüşüm ve yoksul konut projelerine ağırlık vereceğiz. Yürütmekte olduğumuz kentsel dönüşüm projelerine ek olarak belediyeler ile işbirliği içinde tüm illerimizde gecekondu dönüşüm çalışmalarını başlatacağız.''