Trabzon sahili ormanlaştırılıyor

Trabzon il merkezinde sahil kesiminde bulunan bir milyon metrekarelik alana 4 bin 500 yetişmiş ağaç  dikiliyor.

30.12.2009 - 10:34

Trabzon sahili ormanlaştırılıyor

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon'da ağaçlandırma çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirtti.
        
Sahili ağaçlandırma çalışmalarının kendileri için çok önemli ve çok büyük bir proje olduğunu ifade eden Gümrükçüoğlu, ''Bütün sahilimizi yemyeşil bir orman haline getirmeyi çok önemli bir hedef olarak koyduk ve bunun için Çevre ve Orman Bakanlığımızın çok büyük katkıları oldu'' dedi.
        
Trabzon'da Beşirli ile 100. Yıl Parkı arasında kalan 1 milyon metrekare alana 4 bin 500 yetişmiş, 34 çeşit ağaç dikileceğini kaydeden Gümrükçüoğlu, ''Bu alanda ayrıca 40 bin çalı türü bitki dikilecek. Bölgede bin 500 ağacı Çevre ve Orman Bakanlığı hibe yoluyla verdi. Manisa Orman Fidanlığından verilen fidanların ilk partisi Trabzon'a getirilerek dikimlere başlandı. Kalan 3 bin ağaç, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden temin edilecek'' diye konuştu.
        
Ağaçlandırma çalışmalarının mart ayının sonuna kadar süreceğini belirten
Gümrükçüoğlu, şöyle devam etti:
        
''Önümüzdeki yıl bütün bu ağaçlandırılmış bölgemizin bakımı devam ettirilecek 2011 yılının baharında da Trabzon sahili yemyeşil ağaçlandırılmış, çok güzel peyzaj alanı haline gelmiş olacak. Gerek şehir içinde yaşayan hemşehrilerimiz gerekse şehir dışından gelen misafirlerimiz çok güzel gezi alanı, çok güzel yaşam alanı bulmuş olacaklar. Hava kirliliğine de bir nevi tedbir olarak Trabzon'a kazandırılmış olacak bu projeyle, yeşil Trabzon ve bu orman alanımızla birlikte 2011 Avrupa Gençlik Olimpiyatları'na hazırlanacağız.''
        
''AVRUPA VE DÜNYA KENTİ OLDUĞUMUZU HERKES GÖRECEK''        
Gümrükçüoğlu, Trabzon'un yeşille mavinin en güzel ahengini sergileyen iller arasında olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
        
''Trabzonumuzun çevresinde fındıklıklarımız, yeşilliklerimiz, kızıl ağaçlarımız var ama maalesef şehirleşen bölgenin içinde park alanlarımız ve yeşilimiz az. Tam binalaşmaların olduğu yerde biz yeşil alanlar, parklar, bahçeler bırakamamışız. Bundan sonrası için şehrimizi güneye doğru bu şekilde planlayacağız. Bunun dışında da Trabzon Lisesi'nin ön tarafında 5 bin küsur metrekare park projemiz tamamlanmış durumdadır. O projeyi de önümüzdeki yıl içinde Trabzonumuza kazandırmış olacağız. Diğer mahallelerimizde de gerek çocuk parkları gerek ağaçlandırma alanı olarak çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Kısacası Trabzonumuzu binalaşmanın içindeki bölgelerde de ağaçlandırma ve yeşille kucaklaştıracağız. Binalarımızı da görsel kirlilikten kurtararak 2011 yılında bir Avrupa kenti, bir dünya kenti olduğumuzu bütün dünyaya göstermiş olacağız.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...