NTV

"Trip Advisor ve Booking'e karşı yerli dijital turizm platformu şart"

Ekonomi

Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, kriz döneminde Trip Advisor ve Booking'in yüzde 50'ye varan fiyat kırmalarla Türk turizmciye zarar verdiğini söyledi...

Akdeniz ülkelerinin turizm sektöründeki nabzını tutan, 33 ülkeden bin 500 katılımcıyı ağırlayan dördüncü Akdeniz Turizm Forumu 16-17 Mart tarihleri arasında Malta’da gerçekleştirildi. Akdeniz Turizm Vakfı liderliğinde bu yıl birinci 6 aylık Dönem AB Başkanlığı’nı yapacak olan Malta Başbakanı’nın ev sahipliğinde yapılan foruma Akdeniz Ülkelerinin turizm bakanları, otel ve restoran federasyonlarının başkanları, otel zinciri sahipleri, yatırımcılar, AB temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, turizm sektörünün önde gelen isimleri ve basın mensupları katıldı.

Bu yıl “The Mediterranean Hot-Hospitality of Tomorrow” teması ile gerçekleşen forum bünyesinde panel, ana oturum konuşmacıları ve paralel oturumlarla Akdeniz Turizminin geleceği ve yatırımcıları gelecekte bekleyen riskler tartışıldı.

"YERLİ DİJİTAL TURİZM PLATFORMU ŞART"

Foruma Türkiye adına katılan isimler arasında yer alan ve konuşma yapan Atlasglobal Yönetim Kurulu ve TYD Başkanı Murat Ersoy, konuşmasında turizmde krizleri ve dalgalanmaları en hafif şekilde atlatmanın yolunun pazarlamada toptancılıktan perakendeciliğe geçiş ile mümkün olduğunun ve perakendecilikte en önemli unsurun direk uçuşlar ile hedef pazarlara kesintisiz uçuş ağı ile bağlanmakla sağlanabileceğinin altını çizdi.

Konuşmasına, ‘Trip Advisor’, ‘Booking’ gibi internet portallarının kriz dönemlerinde sektöre destek vermek yerine krizi fırsata çevirebilmek için otellerden yüzde 50’ye ulaşan komisyonlar aldıklarını ve bu nedenle işletmelerin çok zor durumda kalabildiklerini söyleyerek devam etti. Ersoy, bu amaçla ülkelerin kendi ulusal portallarını oluşturmalarının gerekliliğini vurguladı ve TYD’nin Türkiye’de dijital portal modellemesinden bahsetti.

GELEN TURİSTE PARA VEREN ADAMURAT ERSOY'A 'GREAT SEA AWARD' VERİLDİ

Forum çerçevesinde gerçekleştirilen Malta Cumhurbaşkanı H.E.Marie-Louise Coleiro Preca ve Malta Başbakanı Joseph Muscat’ın katıldığı ödül töreninde Atlasglobal Yönetim Kurulu ve TYD Başkanı Murat Ersoy’a “dünya turizmini geliştirmek üzere yaptığı yatırımlar ve çalışmalar” için forumun en önemli ödülü ‘The Mediterranean Tourism Great Sea Award’ verildi. Aynı zamanda Havacılık, Tur Operasyonu ve Otelcilik Hizmetlerinde sağlamış olduğu yenilikçi örnek çalışmalar ve misafirperverlik anlayışında Akdeniz Turizmine yapmış olduğu katkılardan dolayı ödüle layık görülen Murat Ersoy, ödülünü Malta Cumhurbaşkanı H.E.Marie-Louise Coleiro Preca’nın elinden aldı.