Tüketiciler Birliği; bankaların vatandaştan dosya parası istemesine tepki gösterdi.

Yeni konut faiz oranları ile eski borçlarını yapılandırmak için bankalara giden tüketiciler beklemedik bir sürprizle karşılaştı. Zira bankalar tüketicilerden bin lira dosya parası istedi.

26.09.2009 - 11:44

Bu yaklaşıma tepki gösteren Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya yaptığı açıklamada, yeni konut faiz oranları ile eski borçlarını yapılandırmak için bankalara giden tüketicilerin tatsız sürprizle karşılaştıklarını, kendilerinden bin lira dosya parası istendiğini söyledi. Bankaların ellerinde o kişinin kredi sözleşmesi, dosyası ve ekspertiz raporları dahil her şeyin bulunduğunu belirten Kaya, bu durumda bankanın yapması gereken tek şeyin ise ödeme planında değişikliğe gitmesi olduğunu ileri sürdü.

Kaya, buna karşın, tekrar dosya masrafı almanın "bir yaprak kağıdını bin liraya satmak" anlamına geldiğini ifade ederek, "Bunu doğru bulmuyoruz ve hukuk dışı uygulama olarak değerlendiriyoruz. Bankalar kendilerine başvurarak kriz döneminde daha az taksit ödemek isteyen tüketicilerin bu zaaflarını kötü yönde kullanıyorlar" diye konuştu.

Kredilerin yeniden yapılandırılmasında bankanın bir zararı olmadığını anlatan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer tüketici daha önce çektiği kredinin ödemesinde yarısına geldiyse bankalar kullandırdığı kredinin faizini bugüne kadar tahsil etmiştir. Kredi borçlandırılmalarında zaten önce faiz sonra anapara tahsil edilir. Borçlarını yapılandırmak isteyen tüketiciler buna dikkat etmeli. Eğer ödemesinin yarısına geldiyse yapılandırma yapsa bile faizinden faydalanmayacak. Ana borcuna yeniden taksit yapmış olacak. Ana paraya yeniden taksit yaptığı için yeni faiz hesaplaması yapılacağı için tüketicinin borcu daha da artacaktır. Bu nedenle, birlik olarak, tüketicilere bugünkü konut kredisi sözleşmelerini bozup uzun vadeli veya düşük ödemeli yeni kredi sözleşmesi yapmalarını tavsiye etmiyoruz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...