Tüpraş, İran'dan petrol alımını uzatacak

Enerji Bakanı Yıldız, Tüpraş'ın İran ile Ağustos'ta sona erecek petrol alım kontratının mutlaka uzatılacağını belirtti.

07.01.2013 - 12:05

Tüpraş, İran'dan petrol alımını uzatacak

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Tüpraş'ın İran ile petrol alım kontratının bu yılın Ağustos ayında sona ereceğini ve bu kontratın mutlaka uzatılacağını söyledi.

Cezayir, Libya ve Katar gezisinin ikinci durağı olan Libya'nın Trablus şehrinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, "Tüpraş'ın İran ile petrol alım kontratı (bu yıl) Ağustos ayında sona eriyor. Bu kontrat mutlaka uzatılacak. Çünkü Türkiye petrol ihtiyacının yüzde 35-40'ını İran'dan karşılıyor" dedi.

Yıldız, ABD tarafından 3 Aralık'ta açıklanan istisna alan dokuz ülkeden birinin Türkiye olduğunu anımsatarak, "3 Aralık'ta ne kadar petrol alıyorsak Ağustos'a kadar aynı miktarda almaya devam edeceğiz. İran'dan alınacak petrol miktarı Ağustos'ta tekrar değerlendirilecek... İran'dan daha çok petrol almayacağız" dedi.

Yıldız, Türkiye'nin kış döneminde artan doğalgaz talebinin karşılanması için Cezayir'in Ocak ve Şubat aylarında mevcut kontratlara ek olarak iki ayrı LNG kargosu vereceğini söyledi.

Türkiye'nin sert kış koşullarında doğalgaz talebini karşılamak isteyen BOTAŞ, ağırlıklı olarak spot piyasadan LNG almaya çalışıyor.

Yıldız, Cezayir gezisi sırasında da süresi 2014 yılı Ekim ayında dolacak olan yıllık 4.4 milyar metreküplük LNG kontratının 4 milyar metreküp olarak 10 yıl süreyle uzatılması konusunda mutabakata vardıklarını açıklamıştı.

Türkiye Rusya, İran ve Azerbaycan'dan doğalgaz, Cezayir ve Nijerya'dan LNG alıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...