Turizm yatırımcısının gözü Mersin'de

Ekonomik kriz nedeniyle birçok yükümlülüğü yerine getiremeyen Yunanistan'dan alınan 2013 Akdeniz Oyunları organizasyonunun Mersin'e verilmesinin ardından, yatırımcılar kentte yatırım yarışına girdi. Ancak düğmeye basmak için Çukurova Havalimanı inşaatına ilişkin somut adımların atılması bekleniyor.

Haberler 20.07.2011 - 10:34

Turizm yatırımcısının gözü Mersin'de

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da destekleri sayesinde Mersin'e kazandırılan Akdeniz Oyunları'nın kentte çok büyük heyecan yarattığını, organizasyona 2 yıldan daha az bir süre kalmasının heyecanı artırdığını, buna bağlı olarak yatırımcıların kentteki hareketlilikten pay alma yarışında olduklarını belirtti.        

Organizasyon öncesinde başta inşaat olmak üzere birçok sektörün canlılık yaşayacağını ifade eden Aşut, ''Bu organizasyon için gerekli olan hazırlıkların yetiştirilemeyeceğine dair en ufak bir endişemiz yok. Kentimizdeki bu heyecanı ve kararlılığı gören yatırımcılar da, Mersin'deki ilişkilerini güçlendirmeye başladı. Bunun başında otel yatırımcıları geliyor. Çünkü organizasyona hazırlanırken, Mersin'in geleni gideni artacak, dolayısıyla da konaklama ihtiyacı doğacak'' dedi.       

Aşut, Mersin'deki yatak kapasitesinin şu ada 8 bin civarında olduğunu, bu organizasyon için 12-13 binden fazla yatak kapasitesine ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, şunları söyledi:   
    
''Organizasyon sırasında da binlerce sporcu ve antrenörlerin Mersin'de barınma ihtiyacı olacak. Mevcut şartlara baktığımız zaman yatak sorunumuzun olduğu aşikar. Ama, şu an itibariyle aralarında Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanında bilinen turizmcilerin de aralarında bulunduğu sektör temsilcileri, Mersin'e yaptıkları ziyaretleri sıklaştırdılar. Şu an Mersin'de yer ayarlayıp, otel yatırımı yapabilmek adına adeta bir yarış söz konusu. Bu durumdan çok memnunuz. Çünkü uzun yıllardır hak ettiğimiz yatırımcı ilgisini şimdilerde görmeye başladık.''

ÇUKUROVA HAVALİMANI BEKLENİYOR
Aşut, yatırımcıların en önemli beklentisinin uluslararası havalimanı olduğunu belirterek, ''Yatırımcılar düğmeye basmak için Çukurova Havalimanı inşaatına ilişkin somut adımların atılmasını bekliyor. Bu konuda hükümet yetkililerinden destek bekliyoruz. Görünen o ki, havalimanının temeli atıldığı taktirde, yatırımcıların ilgisi katlanacak'' dedi.         

Tarsus-Kazanlı sahil bandında yapılacak olan 10 bin yatak kapasiteli, içinde golf sahaları gibi sosyal donatı alanlarının da bulunduğu tesisinde Akdeniz Oyunlarına yetiştirilmeye çalışıldığını anlatan Aşut, ''Bu konuda hükümetimiz çok ciddi çalışmalar yapıyor. Bize destek veren herkese teşekkür ederiz. Bizlerde ilgililere elimizden gelen desteği sağlamaya özen gösteriyoruz'' diye konuştu.        

Aşut, 2010 şubat ayında organizasyonun Mersin'de yapılmasına karar verildiği günden itibaren ilgili bakanlıkların da kente kazandırılacak tesisleri için yoğun çaba harcadığını, tesislerin yapılacağı alanların istimlak gibi bazı ön hazırlıklarında son aşamaya gelindiğini, yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ve yapılması gerekenlerin daha da hızlandırılması için hükümet yetkililerinin devreye girdiğini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...