10 ayda 4 bin başvuru (Türk döneri gözünü dünyaya dikti)

Patent almak için son 10 ayda 4 bine yakın döner firması başvuruda bulundu. Sektörün hedefi, yeni bir ihracat kalemi olmak.

Haberler - İHA 30.10.2020 - 09:40 | Son Güncelleme : 30.10.2020 - 09:45

10 ayda 4 bin başvuru (Türk döneri gözünü dünyaya dikti)

Türk Patent Enstitüsü'ne döner markası için son on ayda 3 bin 895 yeni marka başvurusu yapıldı.

Uluslararası Döner Federasyonu (UDOFED) döner için yapılan marka başvurularına ilişkin rakam verdi.

Federasyon, Türk Patent Enstitüsü'ne döner markası başvurularında üst üste rekorlar kırıldığını belirterek, son on ayda 3 bin 895 yeni marka patent başvurusu yapıldığını duyurdu.

Konu ile ilgili görüş veren UDOFED Genel Başkanı Mehmet Mercan; "Döner için yapılacakların hepsini belli bir plan dahilinde yürütüyoruz. Uluslararası Döner Federasyonu ile dünyanın en güvenilir hızlı yemeği olan dönerimizin üretiminden satışına, çalışanından gıda güvenilirliğine kadar bir çok alanda yeni bir dönem başladı" dedi.

Dönerin uluslararası rekabet gücünü artırma hedefinde olduklarını kaydeden Mercan, şunları kaydetti:

"Federasyondan önce döner sektörünün adı vardı ama kendisi yoktu. Şimdi ilgili bakanlıklar ve bürokratlarımız ile geliştirdiğimiz projeler ile adım adım güçlü bir sektörün temellerini atıyoruz. Tabii çalışmalarımız sahada yatırımcılarımıza güven veriyor. Yeni açılan döner üretim tesisleri ve satış noktalarının fazlalığı da bu güvenin bir sonucu."

Federasyon olarak en büyük hedeflerinden birisinin de Türkiye’ye yeni bir ihracat kalemi olarak döneri kazandırmak olduğunu vurgulayan Mercan, “Türkiye’nin 7 bölgesinde yeni entegre üretim tesisleri açılacak. Binlerce yeni istihdam alanı açılacak. Bu tesislerde üretilen sağlıklı dönerler hem iç pazara sunulacak hem de yurtdışına ihraç edilecek. Federasyonumuz uluslararası düzeyde döner sektörünü temsil ediyor. 140 ülkede üretici ve döner satış noktaları ile toplam yaklaşık 2 buçuk milyon kişiyi temsil ediyoruz. Bütün amacımız sektörümüzün global rekabet gücünü artırırken ülkemizi temsil kabiliyetini artırmak” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...