Türk Lirası ile yapılan yanlış işlem ünlü bankaya pahalıya mal oldu

Dünyanın önde gelen yatırım bankası Morgan Stanley, Türk Lirası'ndaki bir yatırmda yanlış işlemden kaynaklanan 140 milyon dolar zararı soruşturuyor. 4 trader işten uzaklaştırıldı.

Haberler 02.12.2019 - 08:19

Türk Lirası ile yapılan yanlış işlem ünlü bankaya pahalıya mal oldu

BloombergHT'de yer alan habere göre dev yatırım bankası Morgan Stanley'i sallayan soruşturmanın merkezinde 27 yaşında bir trader tarafından yönetilen portföyde Türk Lirası'na bağlı iddiaların olduğu belirtiliyor.

Şirket, 2014 yılında  Yale Üniversitesi'nden mezun olan Scott Eisner tarafından günlük olarak yönetilen bir portföyde meydana gelen 140 milyon dolarlık zararı gizlemek için menkul kıymetlerin yanlış işaretlenmiş olabileceğini araştırıyor.

Morgan Stanley, bu konuyla ilgili olarak oluşan zararı gizledikleri gerekçesiyle dört traderın işine son vermiş veya zorunlu izne çıkartmıştı.

Türk Lirası'nda 2018'de ve 2019'ın başlarında gerçekleşen dalgalanmalar finans sektöründeki birkaç firma için sorun olmuştu ve şimdi Morgan Stanley zararlarının nasıl oluştuğu ve bu durumu örtbas etme çabalarının olup olmadığını araştırıyor. Soruşturma kapsamında  Rodrigo Jolig, Thiago Melzer ve Mitchell Nadel de olmak üzere üç trader daha bulunuyor. Ancak devam eden soruşturmada şu ana kadar nihai bulguların ne çıkacağı belli değil. 

Türk Lirası, değişken politikalardan etkilenirken son birkaç yılda Wall Street'i tetikleyen bir noktada olmuştu.. Mart 2018'de yapılan seçime kadar devam eden belirsizlik sonucu gecelik borçlanma maliyeti yüzde 1000'in üzerine çıkmıştı.

4 TRADER'I İŞTEN ÇIKARDI

Konuya yakın kaynaklara göre Morgan Stanley, en az dört traderı 100-140 milyon dolarlık zararı gizledikleri iddiasıyla işten çıkardı veya zorunlu izne çıkardı.

MOBİUS: TL YATIRIM İÇİN CAZİP HALE GELDİ

Sayfa Yükleniyor...