Turkcell kararı açıklandı

İngiltere Yüksek Mahkemesi Çukurova ile Altimo arasındaki davada kararını açıkladı. Mahkeme, Çukurova'nın Turkcell hisselerini almak için Altimo'ya 1,565 milyar doları 60 gün içinde ödemesini kararlaştırdı.

09.07.2013 - 11:56

Turkcell kararı açıklandı

İngiliz Privy Council, Turkcell ile ilgili kararını açıkladı.

Çukurova Holding ile Rus Altimo arasında Turkcell'in yüzde 13,81 hissesinin sahipliğine ilişkin davada İngiltere Yüksek Mahkemesi (Privy Council), Çukurova'nın hisselerini geri almak için Altimo'ya 1.565 milyar doları 60 gün içinde ödemesini kararlaştırdı.

Çukurova ile Altimo arasında 2005 yılında yapılan bir kredi anlaşmasına dayanan dava sürecinde Privy Council 30 Ocak tarihinde, Çukurova'nın dava konusu yüzde 13,81 Turkcell hissesini gereken ödeme ve şartları yerine getirmesi halinde geri alabileceğine karar verirken, ödeme miktarının detaylarını ise bugün açıkladı.

Mahkemenin yaptığı açıklamaya göre, 1.565 milyar dolarlık tutara, karar tarihinden Çukurova'nın yapacağı ödeme tarihine kadar geçen süre içinde yıllık libor artı yüzde 8 faiz işleyecek.

GENEL KURUL'UN TOPLANMASINI ENGELLİYORDU
Privy Council sürecinin bugüne kadar sonuçlanmaması nedeniyle ana ortaklar Turkcell Genel Kurulunu gerçekleştirme konusunda uzlaşma sağlayamıyordu. Genel kurulların gerçekleştirilememesi temettü dağıtımı ve yönetim kurulu üyelerinin seçimi gibi kritik kararların alınmasını engelliyor.

Mahkemenin kararı, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) borçlarını geri ödemek için Show TV'yi Ciner Grubu'na satan ve Digiturk için de satış sürecinde olan Çukurova Holding'in finansman arayışı açısından kritik önem taşıyor.

TMSF, Çukurova Grubu'ndan 455 milyon dolarlık alacağının tahsili için gruba ait Digiturk'ün de aralarında yer aldığı medya şirketleri ve BMC'nin yönetimini devralmıştı. 

HABERİN DEVAMI CNBCE.COM 'DA

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...