Turkcell'de genel kurul mutabakatı

Turkcell'e yakın kaynaklar, şirketin ana hissedarı olan Turkcell Holding'in ortaklarının yarın yapılması beklenen genel kurula temsilci gönderilmesi konusunda anlaşma sağladığını bildirdi.

Haberler 25.03.2015 - 15:34

Turkcell'de genel kurul mutabakatı

Anadolu Ajansı muhabirinin Turkcell'e yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Turkcell İletişim'in yüzde 51 hissesine sahip bulunan Turkcell Holding ortakları yarın yapılacak genel kurula temsilci gönderilmesi konusunda anlaşma sağladı. Kaynaklar, olağanüstü bir durum söz konusu olmadığı sürece Turkcell Holding'in genel kurulda temsil edileceğini belirtti.

Turkcell'in yüzde 51'ine sahip olan Turkcell Holding'te payı bulunan Alfa ve Çukurova Grubu arasında dolaylı Turkcell pay sahipliği ile ilgili yıllardır devam eden uzlaşmazlık, nedeniyle genel kurul yapılamıyor. Turkcell Holding'in temsilci seçerek genel kurula gönderememesi son 5 yıldır genel kurul için yeterli çoğunluğun sağlanamamasına neden oldu. Genel kurulun yapılabilmesi için ana hissedarlarının yüzde 51'inin temsil ediliyor olabilmesi gerekiyor.

Öte yandan, Sonera Holding, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada, Turkcell İletişim Hizmetleri'nin yüzde 51 hissesini elinde bulunduran ve aralarında TeliaSonera AB iştirakleri Sonera Holding BV ile TeliaSonera Finland Oyj'nin de bulunduğu Turkcell Holding AŞ hissedarlarının, yarın gerçekleşmesi planlanan Turkcell Olağan Genel Kurul toplantısında toplamda 3 milyar 925 milyon lira tutarında kar dağıtımı teklifini Genel Kurul'un onayına sunmak üzere anlaşmaya vardığını duyurmuştu.

Alfa Group ise, Turkcell'in ana hissedarlarının temettü konusunda anlaşmalarına ilişkin olarak, bu durumun Turkcell'i ilgilendiren durumların iyileştirilmesine yönelik atılmış ilk olumlu adım olduğunu ifade etmişti.

Sayfa Yükleniyor...