Turkcell'in 2050 hedefi net sıfır karbon

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu, 2030 yılına kadar elektrik tüketimini yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan karşılama ve 2050 yılına kadar net sıfır karbon olma hedeflerine sahip olduklarını açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.01.2022 - 14:40 | Son Güncelleme : 18.01.2022 - 14:49

Turkcell'in 2050 hedefi net sıfır karbon


Aksu, pandemi ile birlikte iklim krizi ve sürdürülebilirlik konularında dünya genelinde farkındalığın arttığını belirterek, geçtiğimiz birkaç yılda dünyada ve Türkiye’de yaşanan iklim krizi kaynaklı farklı doğal afetlerin dünyanın geleceği açısından sürdürülebilirlik konularını da yüksek öncelikli hale getirdiğini aktardı.

İklim değişikliğine karşı verilen mücadelede büyük kurumlara da rol düştüğüne inandığını aktaran Aksu, "Ürettiğimiz teknolojileri doğaya, çevreye ve topluma karşı sorumluluk duygusuyla tasarlıyor, tüm iş süreçlerimizi insan ve çevre odaklı kurumsal yaklaşımla geliştiriyoruz.

İklim değişikliği karşısında teknolojinin gücünü kullanarak işimizi daha çevreci, daha verimli ve sürdürülebilir bir modele dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda 2030 yılına kadar elektrik tüketimini yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan karşılama ve 2050 yılına kadar net sıfır karbon olma hedeflerine sahibiz" ifadelerini kullandı.

İş süreçlerinde yenilenebilir enerji kaynaklarını kullandıklarını, enerji verimliliğini ve tasarrufunu artıracak süreç iyileştirmelerine odaklandıklarını bildiren Aksu, şunları kaydetti:

"Sadece yenilenebilir enerji tüketen değil, aynı zamanda yenilenebilir enerji de üretebilen bir şirket olmak amacıyla bu alandaki yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda, 2021 yılındaki elektrik tüketimimizin tamamını, yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynaklarından tedarik ettik. 

Sahip olduğumuz toplam 3 güneş enerjisi projesi ile 2020 yılında yenilenebilir kaynaklardan 1,6 milyon kWh elektrik üretmiştik. 2021 yılında İzmir Karadağ Rüzgar Enerjisi Santrali'ni (RES) satın aldık. 

 olarak toplam kurulu gücü 18 MW olan ve yılda yaklaşık 67,5 GWh’lik bir üretim gerçekleştirme kapasitesine sahip bu RES ile 2 bin 500 baz istasyonunun elektrik ihtiyacını karşılayabiliyoruz. İzmir Karadağ Rüzgar Enerjisi Santralimizin kapasitesini önümüzdeki dönemde daha da artırma yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

ROBOTEL DERNEĞİ İLE İŞBİRLİĞİ


Teknoloji ve tasarımı, insan odaklı kullanarak toplumsal fayda sağlamayı önemsediklerini kaydeden Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu, şu değerlendirmelerde bulundu:

Robotel Türkiye Derneği, el ve parmak protezi ihtiyacı duyan bireylere, özellikle çocuklara kişiye özel ölçü ve niteliklerde 3 boyutlu yazıcılarla üretilmiş, ekonomik ve kullanılabilir mekanik ellerin ücretsiz paylaşıldığı bir platformdu. Biz de Turkcell olarak, Robotel Derneği ile iş birliği yaparak parmak ve el deformasyonu nedeniyle proteze ulaşamayan veya kullanamayanlara destek vermek istedik.

42 ŞEHİRDE 70 ZEKA GÜCÜ SINIFI

Verdiğimiz bağış desteği ile de bekleyen 120 el için çalışmalara başladık. Ayrıca, bu dernek ile birlikte Zeka Gücü öğrencilerimize eğitim vermeye de başladık. Öğrencilerimizin de katkılarıyla bir yıl içerisinde tüm robot eller hazırlanıp ihtiyaç sahiplerine ulaşmış olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz Zeka Gücü Projesi, Endüstri 4.0'ın şekillendireceği geleceğin dünyasına hazırlık anlamında değerli çalışmalarımızdan biri olma özelliği taşıyor.

Zeka Gücü Teknoloji Laboratuvarlarında öğrencilerimiz yapay zeka, kodlama, uzay bilimleri, robotik, akıllı ev ve bulut teknolojilerine yönelik eğitimler alarak yeni projeler geliştiriyorlar.

Şimdiye kadar ulusal ve uluslararası 400'den fazla ödül kazanan öğrencilerimiz, projenin etkisi ve çıktıları açısından bize önemli bir gösterge sunuyor."

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...