Türkiye 2015'te 3 milyar lirayı çöpten kurtardı

Türkiye ekonomisi, 2015 yılında, geri dönüşüm ile 3 milyar liranın üzerinde bir katma değer sağladı.

Anadolu Ajansı 10.02.2016 - 06:31 | Son Güncelleme : 10.02.2016 - 06:37

Türkiye 2015'te 3 milyar lirayı çöpten kurtardı

Bakan Sarı, İgneada'da nükleer santral inşa edileceğine ilişkin bir soru üzerine de, bakanlığa İğneada ile ilgili yapılmış nükleer santral başvurusu bulunmadığını ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, TBMM Plan ve Bütçe omisyonu'nda, bakanlığının bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Geri dönüşümdeki son duruma değinen Sarı, Türkiye'de 28 milyon ton evsel atığın içinde yaklaşık 5,6 milyon ton değerlendirilebilir atık bulunduğunu belirtti.

Bu atıkların yaklaşık 2,5 milyon tonunun ayrı toplanarak geri dönüştürüldüğünü vurgulayan Sarı, "Geri dönüşüm ile 2015 yılında ekonomimize 3 milyar liranın üzerinde katma değer ve 60 bin kişinin üzerinde de istihdam sağlanmıştır" dedi.

"İSTANBUL'DA HAVA KİRLİLİĞİ YOK"

"İstanbul'da hava kirliliğinin alarm verdiği" yönündeki bir soru üzerine de, "İstanbul ilimizde hava kalitesinin etkin şekilde Marmara Temiz Hava Merkezi kurulmuştur" diyen Sarı şöyle devam etti:

"Bu merkez tarafından yönetilen toplam 28 hava kalitesi ölçüm istasyonuyla, AB normlarıyla bire bir uyumlu olarak hava kalitesi ölçümleri sürekli ve anlık 'havaizleme.gov.tr' internet adresinden halkın bilgisine sunulmaktadır. En son veriler incelendiğinde 90'lı yıllarda hava kirliliği açısından en problemli illerin başında yer alan İstanbul'da hava kirliliği problemi olmadığı görülmektedir."

Sayfa Yükleniyor...