Türkiye silah ithalatını yarı yarıya azalttı

Teknolojik gelişmelerin etkisiyle Türkiye son 5 yılda silah ithalatını yüzde 50'ye yakın azalttı. SIPRI verilerine göre en büyük silah ihracatçısı Suudi Arabistan oldu. İhracatta ise ABD açık ara önde.

Anadolu Ajansı 09.03.2020 - 14:12

hisar-a.jpg
Hisar Hava Savunma Sistemi

Türkiye, silah endüstrisindeki gelişmelerin de etkisiyle silah ithalatını 2015-2019'da önceki 5 yıllık döneme göre yüzde 48 azalttı.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsünün (SIPRI) 2015-2019 yıllarını kapsayan raporuna göre, Türkiye'nin silah ithalatındaki düşüşe, Türk silah endüstrisi yeteneklerindeki gelişmeler ve bazı silahların teslimatındaki gecikmeler neden oldu.

ABD ve Fransa silah ihracatlarını söz konusu dönemde önemli şekilde artırırken, Suudi Arabistan en çok silah ithalatı yapan ülke oldu.

ABD silah ihracatını 2015-2019 yıllarında yüzde 23 artırarak, küresel silah ihracatındaki payını yüzde 36'ya yükseltti.

ABD'DEN 96 ÜLKEYE İHRACAT

Aynı dönemde ABD'nin toplam silah ihracatı, dünyanın en büyük ikinci silah ihracatçısı Rusya'nınkinden yüzde 76 daha yüksek oldu. ABD, 96 ülkeye silah ihraç etti.

SIPRI'nın Silahlar ve Askeri Harcama Programında görevli araştırmacı Pieter Wezeman, ABD'nin silah ihracatının yarısının Ortadoğu ülkelerine yaptığını kaydederek, aynı zamanda ABD'nin askeri uçaklarına olan talebin, özellikle Avrupa, Avustralya, Japonya ve Tayvan'da arttığını ifade etti.

Fransa'nın silah ihracatı, 1990'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, son 5 yılda toplam küresel silah ihracatının yüzde 7,9'unu oluşturdu.

SIPRI'de araştırmacı Diego Lopes Da Silva, yaptığı açıklamada, Fransa'nın silah endüstrisinin Mısır, Katar ve Hindistan'daki silah talebinden yararlandığını belirtti.

ENDÜSTRİ GELİŞTİ, İTHALAT AZALDI

Türkiye, silah endüstrisindeki gelişmelerin de etkisiyle silah ithalatını 2015-2019'da önceki 5 yıllık döneme göre yüzde 48 azalttı.

Söz konusu düşüşe, Türk silah endüstrisinin yeteneklerindeki gelişmeler ve bazı silahların teslimatındaki gecikmeler neden oldu.

RUSYA'NIN SİLAH İHRACATINDA DİKKATE DEĞER DÜŞÜŞ

Rusya'nın silah ihracatı son 10 yılda yüzde 18 azaldı. Araştırmacı Alexandra Kuimova, Rusya'nın silahlarının uzun vadeli alıcısı olan Hindistan'da çekişmeyi kaybettiğini belirterek, "Bu düşüş, son 5 yılda Rusya'nın Mısır ve Irak'a silah ihracatındaki artışla dengelenemedi." ifadesini kullandı.

EN BÜYÜK İTHALATÇI SUUDİ ARABİSTAN 

Orta Doğu ülkelerinin silah ithalatı son 10 yılda yüzde 61 oranında artarken, bu, son 5 yıldaki küresel silah ithalatının yüzde 35'ini oluşturdu.

Suudi Arabistan son 5 yılda dünyanın en büyük silah ithalatçısı olurken, ülkenin silah ithalatı, önceki 5 yıllık döneme göre yüzde 130 arttı.

ABD ve İngiltere'nin, Suudi Arabistan'ın Yemen'e askeri müdahalesiyle ilgili endişelerine rağmen, bu iki ülke Suudi Arabistan'a silah ihraç etmeye devam etti. Suudi Arabistan, silah ithalatının yüzde 73'ünü ABD'den, yüzde 13'ünü ise İngiltere’den yaptı.

İKİNCİ SIRADA HİNDİSTAN

Hindistan, son 5 yılda dünyanın en büyük ikinci silah ithalatçısı oldu.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 2015-2019'da dünyanın sekizinci en büyük silah ithalatçısı oldu. BAE'nin silah ithalatının üçte ikisi bu dönemde ABD'den geldi.

Almanya'nın silah ihracatı son beş yılda önceki beş yıllık döneme göre yüzde 17 artarken, Çin de dünyanın beşinci en büyük silah ihracatçısı oldu.

SIPRI, kurulduğu 1966'dan bugüne çatışma, silahlanma, silah kontrolü ve silahsızlanma gibi alanlarda araştırma, rapor ve analizler hazırlıyor.

BAHAR KALKANI HAREKATI'NIN TÜRK YAPIMI SİLAHLARI

Sayfa Yükleniyor...