IMF: Türkiye'de siyasi belirsizlik artıyor

Türkiye'de bu yıl yüzde 3-4 arası büyüme bekleyen IMF, artan siyasi risklere dikkat çekti.

ntvpara.com 06.05.2016 - 12:29

IMF: Türkiye'de siyasi belirsizlik artıyor

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Orta, Doğu ve Güneydoğu Avrupa (CESEE) bölgesine yönelik hazırladığı raporda Türkiye ve Polonya gibi ülkelerin bu yıl yüzde 3-4 arası bir büyüme gerçekleştirmesinin beklendiği belirtilirken, Türkiye'de artan siyasi risklere de dikkat çekildi.

IMF'nin yılda iki kez yayınladığı raporda geçen ayın tahminleri kullanılırken, Polonya'dan Türkiye'ye uzanan bölgede yüzde 3 ve 4 arasında büyüme beklendiği, Rusya ve birçok eski Sovyet komşularının ise resesyonda kalacağı belirtildi.

Raporda önümüzdeki yıla girildikçe dengelerin değişebileceği ve bu yıl yüzde 3-4 büyümesi beklenen grubun yavaşlama yaşayabileceği, Rusya ve eski Sovyet devletlerinin ise yeniden büyümeye döneceğinin beklendiği ifade edildi.

IMF, "Her ne kadar CESEE ülkelerinde güçlü döngüsel tepkiler olsa da riskler arttı. CESEE büyümesine en büyük fren bu ülkelerin en büyük ticaret ortağı olan euro bölgesinde yaşanabilecek ekonomik durgunluk olur" dedi.

IMF gelişen ekonomiler departmanı şefi Anna Ilynia, "Bölge daha belirgin aşağı yönlü risklerle karşı karşıya" diyerek, Türkiye'nin son dönemlerde siyasi belirsizliğin arttığı ülkelerden birisi olduğunu söyledi.

Ilynia, "Eğer yavaş büyüme yeni normal haline gelirse, ileri Avrupa ekonomilerinin gelir seviyesine ulaşmak çok daha yavaş olacak" dedi.

Sayfa Yükleniyor...