Türkiye'nin ilk sektörel su tahsis planı Seyhan Havzası için

Türkiye'de ilk defa, gelecek 20 yıl içerisindeki su potansiyeli ve su kullanımındaki değişimleri belirlemek amacıyla Sektörel Su Tahsis Planlaması, Seyhan Havzası için hazırlandı.

Anadolu Ajansı 26.03.2017 - 18:31

seyhan-havzası.jpg

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı, yaptığı açıklamada, iklim değişikliği tahminlerine göre yağışlı bölgelerin daha yağışlı, kurak bölgelerin daha da kurak olacağının öngörüldüğünü, hem atmosferik hem de hidrolojik süreçlerde yaşanan değişimlerden dolayı havzaların su potansiyelinin olumsuz yönde etkilendiğini belirtti.

Bu sebeple havzalar arası su transferlerinin gündeme geldiğine dikkati çeken Kınacı, başarılı bir su yönetiminin, arz ve talep değişimlerinin öngörüldüğü ve sosyo-ekonomik koşulların dikkate alınarak, suyun daha da verimli ve etkin kullanıldığı, su kaynaklarının adil ve dengeli paylaşımının sağlanıldığı Sektörel Su Tahsis Planlaması ile mümkün olduğunu vurguladı.

Kınacı, Sektörel Su Tahsis Planlama çalışmasının, Türkiye'de ilk defa Seyhan Havzası'nda gerçekleştirildiğini bildirdi.

"PLANDA İHTİYAÇLAR DİKKATE ALINDI"

Seyhan Havzası Sektörel Su Tahsis Planında, içme-kullanma, çevresel akış, zirai sulama, sanayi ve enerji sektörlerinin ihtiyaçlarının dikkate alındığını ve bunlar arasındaki sosyal ve ekonomik ilişkilerin de analiz edildiğini anlatan Kınacı, Seyhan Havzası'nın Türkiye ve Avrupa'nın tarımsal açıdan en verimli alanlarından biri olduğunu, biyolojik çeşitlilik bakımından da dünyanın en zengin bölgelerinden biri olduğunu söyledi.

"MEVCUT VE GELECEK DURUM İÇİN SENARYOLAR OLUŞTURULDU"

Kınacı, proje kapsamında talep yönetimini esas alan arz planlamasının da yapıldığını, su kaynaklarının ve arz-talep dengesinin bir bütün olarak ele alındığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"2017, 2022, 2027 ve 2037 yıllarını içeren 4 dönemde ve bu yılların her biri için normal şartlar, hafif kurak, orta kurak ve şiddetli kurak olmak üzere dört farklı iklim koşulunda modelleme ve tahsis çalışmaları yaptık. Oluşturulan 16 farklı senaryoda, Su Kaynakları Değerlendirme ve Tahsis Modeli kullanılarak, su potansiyelindeki ve su kullanımlarındaki değişimler detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...