Türkiye’siz bir G-4 istediler

Türkiye’nin de üyesi bulunduğu G-20 grubunun döviz kurları sorunlarını çözemediği gerekçesiyle sadece ABD, AB, Çin ve Japonya’dan oluşan bir G-4 grubunun kurulması istendi.

Haberler 05.10.2010 - 17:00

Dünyanın önde gelen ticari ve yatırım bankalarının tek küresel örgütü, Uluslararası Finansman Enstitüsü (IIF) G-20 grubunun, döviz kurları sorununu çözemediği, özellikle Çin’i ulusal para birimi yuanın değerini yükseltmeye ikna edemediği görüşünü savunarak döviz konuları ve finansal kurallar ile uğraşacak “bir çekirdek grubu”nun kurulması gerektiğini öne sürüyor.

Merkezi Washington’da olan IIF’nin İcra Direktörü Charles Dallara, G-20'nin karmaşık ve hassas konuları ele almak için fazla büyük ve hantal olduğunu savunarak sorunun ciddiyeti ve aciliyeti dikkate alınarak sadece esas çekirdek oyuncuların yer alacağı yeni oluşumun en pratik çözüm olacağını savundu.

Wall Street Journal gazetesi, bu konuya ilişkin IMF’nin politika yapıcıları grubu başında bulunan Mısır Maliye Bakanı Yusuf Butros Gali’ye bir mektup gönderen Dallara’nın görüşlerini yansıtırken G-4 olarak adlandırılan söz konusu çekirdek grubu'nun ABD, AB, Çin ve Japonya’dan oluşacağını yazdı.

Gazete, “Grup, sanki iki G-7 üyesi Kanada ve İngiltere ile Hindistan, Brezilya, Türkiye ve Rusya gibi etkin bazı G-20 ülkelerini içermeyecek, bu nedenle kabul edilmesi olasılığı küçüktür” yorumunu yaptı.

Sayfa Yükleniyor...